fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lasota: Antysemici i Żydzi (2)

Fotorzepa/Darek Golik
Nie jest łatwo zostać antysemitą czy Żydem. Nie wystarczy zostać tak nazwanym przez najbardziej nawet prestiżową gazetę czy najpopularniejszego polityka.

Dawid Wildstein, o którym była mowa w poprzednim odcinku, miał dziadka ze strony ojca, który był Żydem. Z czego wynika, że ani jego ojciec Bronek, ani sam Dawid nie są Żydami. Żydem jest się od strony matki. Gdyby obaj chcieli uwierzyć „Gazecie Wyborczej", że bliżej im do judaizmu, musieliby udowodnić swoją chęć zostania Żydami przed komisją zwaną beit din, wejść do mykwy i dokonać religijnego obrzezania, które w ich wieku może być bardzo bolesne.

Oczywiście w powszechnym odczuciu Żydem może być każdy. Pamiętam, kiedy wjechaliśmy jesienią 1990 roku do Krakowa i mój mąż Jakub powiedział: „zobacz, tędy chyba przeszedł Cahal [armia Izraela]". Całe miasto było pokryte gwiazdami Dawida. Okazało się jednak, że była to po prostu kampania prezydencka i wszystkie portrety Tadeusza Mazowieckiego zamalowywano właśnie tą gwiazdą. Biedny premier Mazowiecki, działacz katolicki, którego nic nie mogło odżydzić. Biskupi dokopali się świadectw chrztu całej rodziny aż do XI...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA