Złudna idylla

To państwa stoją za niemal połową cyberataków na świecie w ostatnim roku – wynika z raportu firm Verint i Thales, który ukazał się w tym tygodniu. Hakerzy pracujący na zlecenie rządów atakują sieci administracji państwowej, bezpieczeństwa, sektor finansowy czy infrastrukturę transportową i energetyczną. Celem jest najczęściej zebranie informacji, które mogą okazać się przydatne w czasie potencjalnego konfliktu. Za wiele ataków w Polsce (która uplasowała się na 20. miejscu najczęściej atakowanych państw) odpowiada Rosja.

Publikacja: 11.10.2019 18:00

Złudna idylla

Foto: AdobeStock

To zaś oznacza, że hybrydowa wojna prowadzona przez Moskwę nie jest żadną fantazją. A polega ona na tym, że prowadzi się działania agresywne równolegle w co najmniej dwóch sferach – na przykład na polu informacji i dokonując cyberataków. Użycie konwencjonalnych środków militarnych wcale nie jest konieczne.

Z tego typu konfliktem mamy do czynienia non stop – wystarczy rzut oka na kremlowskie publikatory, na przykład Sputnik. Z raportu Verinta i Thalesa wynika, że jednym z narzędzi stosowanych przez Rosjan jest złośliwe oprogramowanie o nazwie BlackEnergy – używane również do ataków na elektrownie na Ukrainie. Według wcześniejszych raportów zaś łatwo się zorientować, że BlackEnergy była narzędziem wykorzystywanym przez grupę hakerską Fancy Bear, którą eksperci wiążą z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Jak czytamy w jawnej części raportu specjalnego amerykańskiego prokuratora Roberta Muellera, w prezydencką kampanię wyborczą w 2016 r. w USA ingerowali oficerowie jednostki 26165 GRU, którzy stoją za... Fancy Bear. Mueller udowodnił, że to jej oficerowie zaatakowali serwery Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej i wykradli e-maile sztabu Hillary Clinton, które następnie wykorzystano do dyskredytowania kandydatki demokratów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów