Geneza i szanse na przetrwanie dyktatur w Azji Środkowej

Rozpad Azji Środkowej rozpoczął się wraz z jej podbojem przez carat. Pogłębili go swoimi rządami bolszewicy: na gruzowisku dawnych struktur społecznych wyrosły dyktatury, fundamentalizm i rządy klanów. Czy teraz grozi im załamanie?

Aktualizacja: 25.09.2016 18:36 Publikacja: 23.09.2016 02:00

Geneza i szanse na przetrwanie dyktatur w Azji Środkowej

Foto: Wikimedia Commons

Spekulacje tego rodzaju pojawiły się po niedawnej śmierci władcy Uzbekistanu, jednego z najbardziej bezwzględnych byłych pierwszych sekretarzy KPZR – Isłama Karimowa. W rzeczywistości chyba jednak ani w Uzbekistanie, ani w państwach ościennych nie zmieni się wiele. Po śmierci Karimowa szybciutko dokonano intronizacji następcy, Szawkata Mirzijojewa, który zasłynął jako gubernator jednego z regionów, robiąc publiczne show z bicia po twarzy swoich urzędników. W Uzbekistanie sowiecki wariant społeczeństwa despotycznego zapuścił głębokie korzenie. Państwo pozostanie wielką plantacją bawełny zarządzaną przez mafijne konsorcjum. Podobnie jak większa część Azji Środkowej.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Żadnych czułych gestów
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy