Reklama
Rozwiń

Od Bjork do Kantora. Wirtualna rzeczywistość wkracza do galerii i muzeów

Dzięki technologiom oglądanie zbiorów galerii i muzeów staje się zupełnie nowym, intensywnym doznaniem. Niekiedy przyprawia wręcz o zawrót głowy.

Publikacja: 15.09.2017 18:00

„Björk Digital”. Projekty islandzkiej wokalistki ogląda się w specjalnych hełmach i słuchawkach

„Björk Digital”. Projekty islandzkiej wokalistki ogląda się w specjalnych hełmach i słuchawkach

Foto: materiały prasowe

Nudne muzea z monotonnym przesuwaniem się przy ścianach w obowiązkowych filcowych kapciach założonych na buty przechodzą do historii. Podobnie jak muzealni przewodnicy, już dzisiaj wypierani przez zestawy audio, ale ich los przypieczętują dopiero technologie, które w muzeach już się pojawiają.

Kolejny etap w nowym podejściu do prezentowania szeroko rozumianej sztuki dopiero do nas dociera – wystawy wykorzystujące choćby rzeczywistość wirtualną (VR) czy rozszerzoną (AR) to wciąż rzadkość. Zwykle szczytem technicznych możliwości jest skanowania telefonem kodu QR i dowiedzenie się czegoś więcej o dziele sztuki, autorze czy koncepcji wystawy. Jednak zmiany następują, a jedną z pionierek jest od lat Grażyna Kulczyk. Na razie plany zbudowania muzeum dla jej kolekcji sztuki współczesnej spaliły na panewce, ale za to po raz 11. organizuje Art & Fashion Forum. Tym razem zaskoczyła środowisko, sprowadzając do Polski „Björk Digital", czyli na wskroś nowoczesną i multimedialną prezentację projektów islandzkiej wokalistki, od lat idącej równo z najnowocześniejszymi technologiami i wychodzącej daleko poza komponowanie muzyki czy pisanie tekstów. Prezentacja odbędzie w Poznaniu w Starym Browarze, a potrwa od 3 do 31 października.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Antropolog kultury: Pozorna moc obrazów trzyma się mocno
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Dwie nowe ekranizacje „Lalki” Bolesława Prusa? O dwie za dużo
Plus Minus
Novak Djoković. Opowieść o zwyczajnym szaleństwie
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Ostatnia bitwa prezesa Kaczyńskiego