fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Platforma Obywatelska

Neumann: Trybunał wiąże ręce prezydentowi

Sławomir Neumann
Fotorzepa/ Sławomir Mielnik
- Trybunał Konstytucyjny to bezpiecznik ustawiony, by władza nie zawłaszczała wszystkiego - komentuje spór wokół TK Sławomir Neumann z PO.

– Większość parlamentarna może uznać, że dziś nie jest 1 grudnia, tylko 1 maja. Większość parlamentarna może przegłosować uchwały, ale po to jest Trybunał Konstytucyjny, żeby nie dopuszczać do obiegu bubli prawnych, niezgodnych z konstytucją - mówił polityk PO.

Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu, by powstrzymał się od wyboru nowych sędziów TK do czasu wydania wyroków wobec ustawy o TK oraz jej nowelizacji. Wniosek o to złożył do TK poseł PO Borys Budka, jeden z autorów skarg do TK w tej sprawie. 

- To jest postanowienie, to nie jest apel - komentował Sławomir Neumann w TVP Info.

- Oczywiście można się zżymać, ale po to ten bezpiecznik jest w państwie ustawiony, żeby władza, która ma większość, nie zawłaszczała wszystkiego - dodał.

Polityk PO uważa, że postanowienie Trybunału Konstytucyjnego wiąże ręce prezydentowi. - Mówi o wstrzymaniu się Sejmu, ale mówi też, że 3 i 9 grudnia będzie rozstrzygnięcie. Przyjęcie ślubowania od sędziów, tych trzech wybranych, powinno nastąpić przed 7 listopada, gdy rozpoczęli swoją kadencję. Mamy 1 grudnia i mamy kłopot. Trzeba poczekać na orzeczenie Trybunału - tłumaczył Neumann.

Polityczni kandydaci PiS

Sejmowa komisja zarekomendowała Sejmowi we wtorek wieczorem wybór na sędziów TK pięciu kandydatów zgłoszonych przez klub PiS. Pozytywne opinie przegłosowano wśród protestów posłów opozycji, według których doszło do złamania procedur i obyczajów sejmowych.

Kandydatami PiS na sędziów TK są: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. 

– Piotr Pszczółkowski, dziś poseł PiS, wcześniej był reprezentantem 20 rodzin smoleńskich w procesach, Lech Morawski był członkiem Komitetu Naukowego Konferencji Smoleńskich, Henryk Cioch to główny prawnik SKOK-ów, a Mariusz Muszyński to także ekspert PiS, związany ze śledztwem smoleńskim - komendował wybór kandydatów Neumann.

 

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA