fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Oscary

Oscary 2020: Relacja z uroczystości wręczenia nagród

AFP
„Boże ciało” Jana Komasy bez statuetki. Wygrał faworyt - "Parasite", który został także najlepszym filmem minionego roku. Nagrody aktorskie dla Renee Zellweger, Laury Dern, Joaquina Phoenixa i Brada Pitta.

06.02

Na tym kończymy naszą relację. Dziękujemy, że byliście z nami! :-)

06.01

"Parasite" dostał w sumie najwięcej, bo cztery Oscary. Trzy - za zdjęcia, dźwięk i efekty specjalne przypadły dramatowi wojennemu "1917", a po dwie "Jokerowi", "Pewnego razu... w Hollywood" i "Le Mans' 66".

05.45

„Koreańczyk nie buduje jednak realistycznego obrazu. W „Parasite" niejednoznaczną społeczną diagnozę łączy z czarną komedią, a wreszcie z thrillerem zakończonym krwawą jatką. Film Bonga Joon-ho, choć zanurzony w kulturze południowokoreańskiej, okazał się uniwersalny. I wpisał się w wyraźny na festiwalu ton zatroskania kondycją świata” - pisała o filmie "Parasite" Barbara Hollender

05.28

Najwięksi przegrani nocy? "Irlandczyk" - 10 nominacji i zero statuetek oraz Scarlett Johansson - dwie nominacje aktorskie i brak nagrody.

05.25

Najlepszy film to "Parasite"! - Jesteśmy szczęśliwi. Czuję, że to bardzo ważna chwila w historii. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim członkom Akademii, którzy podjęli tę decyzję. Chciałabym podziękować reżyserowi. Dziękuję, że jesteś sobą. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali "Parasite" i przy nim pracowali. Chcę podziękować też koreańskim widzom, którzy wspierali nasze filmy i nigdy nie bali się wyrażać o nich swoich opinii. Bez was nie byłoby nas tutaj.

05.21

Jane Fonda i owacja na stojąco. Gwiazda przyniosła swój słynny czerwony płaszcz, w którym ostatnio bywa aresztowana. Wręczy nagrody za najlepszy film.

05.11

Renee Zellweger za rolę w filmie "Judy". - Dziękuję wszystkim imigrantom, którzy są tutaj, bo uwierzyli w amerykański sen.

05.10

Rami Malek wręczy nagrodę najlepszej aktorce. Nominowane są: Cynthia Erivo ("Harriet") Scarlett Johansson ("Historia małżeńska"), Saoirse Ronan ("Małe kobietki"), Charlize Theron ("Gorący temat") i Renée Zellweger ("Judy").

05.08

Joaquin Phoenix: 

Jestem pełen wdzięczności. Wcale nie czuję się, jakbym stał wyżej niż inni nominowani w tej kategorii, niż ktokolwiek na tej sali. Wszystkich nas łączy miłość do kina. Do tej formy wyrazu, która dała mi niezwykłe życie.

Nie wiem, co bym robił, gdyby nie kino. Największy z darów, który mi dało, to móc podnieść głos, dla tych, których zazwyczaj się nie słyszy. Dużo myślę o problemach, którym wszyscy stawiamy czoła. Myślę, że niekiedy czujemy, że walczymy w różnych sprawach. Ale ja widzę to, co nas łączy. Myślę, że jeśli mówimy o nierównościach między płciami, o prawach dla społeczności LGBT, o prawach zwierząt, o prawach rdzennych narodów, jesteśmy jednym. Żadna rasa, żadna grupa ludzi nie ma prawa dominować pozostałych, wywyższać się nad nich i nimi gardzić.

Myślę, że porzuciliśmy świat natury. Wierzymy, że jesteśmy środkiem wszechświata, plądrujemy świat natury. Myślimy, że wszystko nam się należy. Sztucznie zapładniamy krowy, kradniemy im dzieci, mimo że krzyczą z bólu. Pijemy mleko, wlewamy je do kawy i płatków śniadaniowych, bo boimy się zmian. Boimy się, że będziemy musieli coś poświecić, czegoś się wyrzec. Ale ludzie są pełni wyobraźni i potrafią odnaleźć nowe rozwiązania.

Jeśli oprzemy się o miłość i współczucie, uda nam się stworzyć systemy zmiany, które będą korzystne dla wszystkich żywych istot i dla środowiska. Przez całe życie byłem samolubny, ciężko się ze mną pracowało. Jestem wdzięczny, że tylu z was dało mi drugą szansę. Myślę, że właśnie wtedy ludzie są najlepsi, jacy mogą być - kiedy wspierają się nawzajem, nie kiedy odrzucają się z powodu przeszłych błędów, ale kiedy prowadzą się do odkupienia. To najlepsza strona ludzkości. Kiedy miałem 17 lat mój brat napisał: „biegnij na ratunek miłości, a pokój pobiegnie za tobą”. Dziękuję

05.05

Joaquin Phoenix, Joker.

„Joker" to film o dzisiejszym świecie. Opowieść o tym, jak zło, bunt, agresja zaczynają kiełkować w zwyczajnym człowieku, któremu nic w życiu nie wychodzi. Jest znerwicowany, nie potrafi związać końca z końcem i znaleźć swojego miejsca w społeczeństwie. Czuje się coraz bardziej samotny, zagłębia się we własne paranoje. „Joker" niewiele ma wspólnego z typową, komiksową rozrywką, jest raczej poważnym dramatem społecznym. Diagnozą kondycji zachodnich społeczeństw i świadectwem, że dziś zmienia się nawet oblicze kina komercyjnego” - pisała Barbara Hollender 

05.02

Olivia Colman i nagroda dla najlepszego aktora. W tej kategorii nominowanych jest pięciu aktorów: Antonio Banderas za "Ból i blask", Jonathan Pryce za "Dwóch papieży", Adam Driver za "Historię małżeńską", Joaquin Phoenix oraz Leonardo DiCaprio za "Pewnego razu... w Hollywood"

04.55

Steven Spielberg zapowiada segment "In memoriam" - hołd dla zmarłych filmowców. Billie Eilish śpiewa "Yesterday"

04.51

Spike Lee wręczy nagrodę najlepszemu reżyserowi.  Bong Joon-ho - "Parasite". Dziękuje on swojemu mistrzowi Martinowi Scorsese. - Nigdy nie sądziłem, że wygram Oscara. Ludzie w USA nie znają moich filmów. Quentin Tarantino zawsze umieszczał moje filmy na swoich listach, dziękuję. Gdyby akademia pozwoliła, chciałbym podzielić tę statuetkę na pięć części i podzielić się nią z wami - powiedział Joon-ho Bong do swoich konkurentów.

04:44

Najlepsza piosenka to "(I'm gonna) love me again". Sir Elton John i Bernie Taupin. - To było nasze marzenie. Nigdy nie byliśmy za coś takiego nominowani. Dziękuję wszystkim wspaniałym konkurentom - powiedział Elton John.

04.27

Sigourney Weaver, Gal Gadot i Brie Larson - trzy superbohaterki - wręczą nagrodę za najlepszą muzykę.  Wygrywa Hildur Gudnadottir za film "Joker"

04.37

Taika Waititi przedstawia laureatów nagród specjalnych, min Wesa Studi i Geenę Davis.

04.30

Na scenie Elton John.

04.29

"Koreańczyk Bong Joon-ho zaproponował film oryginalny, mocny, utrzymany w stylu Tarantina – satyrę łączącą opowieść o społecznych nierównościach z komedią i thrillerem z krwawym zakończeniem” - pisała Barbara Hollender.

04.24

Nasza kategoria. Penelope Cruz wręczy nagrodę za najlepszy film międzynarodowy. Niestety, wygrywa "Parasite"

04.15

Sandra Oh i Ray Romano wręczą nagrodę za charakteryzację. Statuetkę otrzymali twórcy filmu "Gorący temat" Kazu Hiro, Anne Morgan i Vivian Baker.

04.12

Rebel Wilson i James Corden, w stroju "Kotów" wręczą nagrodę za najlepsze efekty specjalne. Oscar  trafił do Guillaume'a Rocherona, Grega Butlera i Dominica Tuohy za film "1917"

04.04

Piosenkę "Stand Up", z filmu "Harriet" wykonuje Cynthia Erivo

03.55

Za chwilę poznamy zwycięzcę w kategorii najlepszy montaż. "Le Mans'66" Michael McCusker i  Andrew Buckland

03.50

Will Ferrell i Julia Louis-Dreyfus wręczają nagrody dla najlepszych operatorów. Nominowani: Robert Richardson "Pewnego razu... w Hollywood", Rodrigo Prieto "Irlandczyk", Roger Deakins "1917", Jarin Blaschke "The Lighthouse", Lawrence Sher "Joker". Najlepsze zdjęcia: Roger Deakins "1917"

03.40

Czas na nagrodę za najlepszy dźwięk: "1917" Mark Taylor i Stuart Wilson

03.36

Salma Hayek i Oscar Isaac wręczają nagrody za najlepszy montaż dźwięku. Wygrywa "Le Mans'66" - Donald Sylvester

03.30

Na scenie Eminem, część publiczności czuje rytm. Ale tylko część

03.20

- To film o miłości i tym, żeby w imieniu rodziny pamiętać o tym, co nas dzieli - powiedziała aktorka, odbierając statuetkę. Podziękowała swoim rodzicom, legendarnym aktorom: Bruce'owi Dernowi i Diane Ladd.

03.17

Laura Dern za rolę w filmie "Historia małżeńska”. W minionych latach zdobyła ona już dwie nominacje do tej nagrody.

03.16

Mahershala Ali wręczy nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Nominowane są Kathy Bates ("Richard Jewell"), Laura Dern ("Historia małżeńska"), Scarlett Johansson ("Jojo Rabbit"), Florence Pugh ("Małe kobietki"), Margot Robbie ("Gorący temat")

03.13

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - Carol Dysinger, Elena Andreicheva, "Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)"

03.07

Najlepszy film dokumentalny. Nagrodę wręcza Mark Ruffallo, który zwraca uwagę, że cztery filmy są reżyserowane przez kobiety. Wygrywa Julia Reichert, Steven Bognar, Jeff Reichert, "Amerykańska fabryka"

02.58

Czas na najlepsze kostiumy: "Małe kobietki" Jacqueline Durran. To drugi Oscar i druga nominacja artystki.

02.55

"Pewnego razu... w Hollywood" - Barbara Ling, Nancy Haigh

02.53

Maya Rudolph i Kristen Wiig przestawiają nominowanych za najlepszą scenografię. Doprowadziły Martina Scorsese do łez.

02.47

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski - Marshall Curry "The Neighbors Window"

02.44

Taika Waititi - "Jojo Rabbit". - Dziękuję mamo, że dałaś mi książkę, którą adaptowałem. Bez ciebie ten film by nie powstał - powiedział twórca „Jojo Rabbit”.

02.42

Natalie Portman i Timothe Chalamet wręczą nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany. Taika Waititi za "Jojo Rabbit", Stevan Zaillian za "Irlandczyka", Anthony McCarten za "Dwóch papieży", Greta Gerwig za "Małe kobietki", Todd Philips za "Jokera".

02.29

Najlepszy scenariusz oryginalny - "Parasite"  Han Jin-won, Joon-ho Bong 

02.37

Na scenie wspaniali Diane Keaton i Keanu Reeves - przedstawiają nagrodę za najlepszy scenariusz oryginalny. O statuetkę walczą: Noah Baumbach "Historia małżeńska", Quentin Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood", Han Jin-won, Joon-ho Bong "Parasite", Rian Johnson "Na noże", Krysty Wilson-Cairns, Sam Mendes "1917".

02.27

Josh Gad - głos Olafa - zapowiada piosenkę z filmu "Kraina Lodu 2". Na scenie Kasia Łaska

02.25

Najlepszy krótkometrażowy film animowany - "Hair Love". Twórcy filmu zadedykowali swoją nagrodę Kobemu Bryantowi.

02.23

"Toy Story 4"

02.22

Czas na nagrodę za najlepszy film animowany, wręcza ją Mindy Kaling.

02.20

Jest to pierwszy aktorski Oscar Pitta w karierze. Wcześniej nominowany był w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film "Moneyball" (2011) i "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" (2008) oraz w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy za film "12 małp" (1995)

02.17

- To nagroda dla Quentina Tarantino. Jesteś oryginalny, niezwykły. Bez ciebie branża filmowa byłaby biedniejsza - mówi Brad Pitt.

- Nie jestem sentymentalny, ale gdy myślę o tym filmie, myślę o tym, jak rodzice zabierali mnie do kina. „Pewnego razu...w Hollywood” jest filmem prawdziwym. Tę nagrodę dedykuję moim dzieciom  - mówi Pitt.

02.15

Brad Pitt! "Pewnego razu... w Hollywood"

02.11

Czas na pierwszą nagrodę - dla aktora w roli drugoplanowej. Pierwszą statuetkę tego wieczoru wręczy aktorka Regina King. Nominowani są: Tom Hanks ("Cóż za piękny dzień"), Anthony Hopkins ("Dwóch papieży"), Al Pacino ("Irlandczyk"), Joe Pesci ("Irlandczyk"), Brad Pitt ("Pewnego razu... w Hollywood").

02.07

Na scenie Steve Martin i Chris Rock. Nie oszczędzają nikogo

02.00

Galę zaczynają śpiewająco Janelle Monae i Billy Porter. - Jestem dumna z tego, że jako czarna, queerowa artystka mogę tu być i opowiadać wam tę historię - powiedziała Monae.

01.51

01.30

Spike Lee oddał honor zmarłemu przed dwoma tygodniami Kobemu Bryantowi

01.15

Nie zawsze było bezproblemowo. W wieloletniej historii wydarzenia, wielokrotnie dochodziło do wpadek

00.49

Oscary to nie tylko wielkie święto kina, ale także okazja do zaprezentowania kreacji na czerwonym dywanie

00.30

O podniebienia gości zadba Wolfgang Puck ze swoją ekipą

00.20

Trochę oskarowych liczb. Kto otrzymał najwięcej nominacji do Oscara? Który film dostał najwięcej nagród? Kto zgarnął "pokera"?

00.15 

Ekipa "Bożego Ciała" pojawiła się na czerwonym dywanie

00.11

Przypominamy, dziś trzymamy kciuki za „Boże cCało” Jana Komasy. Film został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. O statuetkę z polskim filmem powalczą również "Parasite" Bonga Joon-ho, "Ból i blask" Pedro Almodovara, "Nędznicy" Ladja Ly oraz "Kraina miodu" Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej.

00.05

A kto w głównych kategoriach?

NAJLEPSZY FILM:

 • "1917"
 • "Historia małżeńska"
 • "Jojo Rabbit"
 • "Irlandczyk"
 • "Małe Kobietki"
 • "Pewnego razu...w Hollywood"
 • "Ford vs Ferrari"
 • "Joker"
 • "Parasite"

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY:

 • "Boże Ciało"
 • "Kraina Miodu"
 • "Parasite"
 • "Nędznicy"
 • "Ból I black"

NAJLEPSZY REŻYSER:

 • Martin Scorsese - "Irlandczyk"
 • Todd Phillips - "Joker"
 • Sam Mendes - "1917"
 • Quentin Tarantino - "Pewnego razu w... Hollywood" 
 • Bong Joon Ho - "Parasite"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY:

 • "Na noże"
 • "Historia małżeńska"
 • "1917"
 • "Pewnego razu w... Hollywood"

23.55

Kto w tym roku był nominowany w kategoriach aktorskich?

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

 • Charlize Theron - "Gorący temat"
 • Scarlet Johansson "Historia małżeńska"
 • Saoirse Ronan - "Małe kobietki"
 • Cynthia Erivo - "Harriet"
 • Renée Zellweger - "Judy"

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY

 • Antonio Banderas - "Ból i blask"
 • Adam Driver - "Historia małżeńska"
 • Leonardo DiCaprio - "Pewnego razu...w Hollywood"
 • Jonathan Pryce - "Dwóch papieży"
 • Joaquin Phoenix - "Joker"

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

 • Kathy Bates - "Richard Jewell"
 • Laura Dern - "Historia małżeńska"
 • Scarlett Johansson - "Jojo Rabbit"
 • Florence Pugh - "Małe kobietki"
 • Margot Robbie - "Gorący temat"

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

 • Tom Hanks - "Cóż za piękny dzień"
 • Anthony Hopkins - "Dwóch papieży"
 • Al Pacino - "Irlandczyk"
 • Joe Pesci - "Irlandczyk"
 • Brad Pitt - "Pewnego razu... w Hollywood" 

23.50

Odtwórczynie roli Elsy. Wśród nich - Kasia Łaska

23.45

Reżyser nie powinien zajmować niczyjej strony, bo widz nie może oglądać „stanowiska politycznego". Najwartościowsze filmy powstają wtedy, gdy twórcom uda się zachować dystans i nie wystawiać cenzurek – mówił Barbarze Hollender autor „Bożego Ciała" Jan Komasa

23.40

Akademia zdecydowała, że zrobi niespodziankę fanom "Krainy Lodu 2", o czym poinformowała za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. "Głosy Elsy z Krainy Lodu 2 z Danii, Niemiec, Japonii, Ameryki Łacińskiej, Norwegii, Polski, Rosji, Hiszpanii i Tajlandii dołączą do Idiny Menzel i Aurory na scenie podczas niezapomnianego wykonania piosenki Into the Unknown podczas Oscarów" - napisano. Polką, która zaśpiewa na scenie w Los Angeles będzie Kasia Łaska. 

23.30

Leszek Bodzak, producent filmu Jana Komasy, mówi o kulisach oscarowej rywalizacji, ujawnia tajemnice kampanii PR

23.20

„Dziewięć tegorocznych filmów nominowanych do Oscara w głównej kategorii łączy głównie gorycz, wyczerpanie, utrata nadziei. Opowieść o wojnie jest wyprana z patriotyzmu i bohaterstwa, „komedia romantyczna" zamienia się w historię o rozwodzie, kino gangsterskie niesie refleksję o przemijaniu, a bohaterem komercyjnego komiksu nie jest superbohater ratujący świat przed zagładą, lecz facet pogrążający się we własnych lękach i fobiach” - pisała Barbara Hollender w ostatnim „Plusie Minusie”.

23.15

Wśród gwiazd, wręczającym statuetki tegorocznym laureatom znajdą się między innymi Rami Malek, który w ubiegłym roku otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy, czy Olivia Colman, która statuetkę dostała za rolę w filmie „Faworyta”. Oscary wręczą także gwiazdy takie jak Jane Fonda, Josh Gad, Tom Hanks, Oscar Isaac, Sandra Oh, Natalie Portman, Chris Rock, Taika Waititi, Mahershala Ali, Utkarsh Ambudkar, Zazie Beetz, Timothée Chalamet, James Corden, Penélope Cruz, Beanie Feldstein, Will Ferrell, Gal Gadot, Zack Gottsagen, Salma Hayek, Mindy Kaling, Diane Keaton, Regina King, Shia LaBeouf, Brie Larson, Spike Lee, Julia Louis-Dreyfus, George MacKay, Steve Martin, Lin-Manuel Miranda, Anthony Ramos, Keanu Reeves, Ray Romano, Maya Rudolph, Mark Ruffalo, Kelly Marie Tran, Sigourney Weaver, Kristen Wiig czy Rebel Wilson.

23.10

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, gala odbędzie się bez prowadzącego. Organizatorzy uznali bowiem, że format ten sprawdził się i przyciągnął przed telewizory wielu widzów.

23.05

92. gala wręczenia Oscarów odbywa się w Dolby Theatre w Hollywood.

23.02

Akademia jest gotowa

23.01

Zaczynamy naszą relację. Zapraszamy!

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA