fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

NSA: nikt nie obniży przychodu

123RF
Firma, która profesjonalnie zajmuje się poręczeniami kredytów, nie zaliczy do kosztów podatkowych kwot spłaconych bankowi za niesolidnego dłużnika.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która chciała zaliczyć do kosztów kwoty wypłacone bankowi z tytułu poręczenia. Zgodził się, że wyłączenie z kosztów poręczeń dotyczy wszystkich, m.in. profesjonalistów.

We wniosku o interpretacje spółka tłumaczyła, że prowadzi działalność w postaci udzielania dodatkowych zabezpieczeń w formie poręczeń. Jej oferta skierowana jest do sektora małych i średnich firm, które nie mają zdolności kredytowej. Spółka tłumaczyła, że za udzielenie poręczenia bankowi na rzecz danego klienta pobiera wynagrodzenie w postaci opłat i prowizji. Z wniosku wynikało, że gdy klient nie spłaca długu bankowi, robi to spółka.

Zapytała, czy wydatki na spłatę długów nierzetelnych klientów może rozliczyć w swoich kosztach podatkowych. Sama uważała, że skoro poręczeniami zajmuje się profesjonalnie, stanowi to trzon jej działalności, ma prawo do kosztów w opisanym zakresie.

Fiskus miał jednak inne zdanie. Wskazał na art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy o CIT, który wyłącza z kategorii kosztów wydatki na spłatę zobowiązań osób trzecich, w tym z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń.

Firma zaskarżyła interpretację, ale nic nie wskórała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zauważył, że złożone przez skarżącą poręczenie samo w sobie nie generuje przychodu. Wydatki te nie mają charakteru definitywnego. WSA podkreślił przy tym, że spółce przysługuje roszczenie regresowe do przedsiębiorcy, który okazał się nierzetelny i nie spłacał długu.

Tym samym tropem poszedł NSA. Zgodził się, że sporne wydatki nie mają charakteru definitywnego, czyli nie spełniają jednego z podstawowych warunków bycia kosztem. Ponadto zostały one wprost wyłączone z kategorii kosztów do rozliczenia i nie ma znaczenia, że spółka zajmuje się poręczeniami profesjonalnie. Jak tłumaczył sędzia sprawozdawca Marek Olejnik, ustawodawca nie różnicuje w tym zakresie sytuacji podatników, tak jak np. w przypadku nieściągalnych wierzytelności. Wyłączenie dotyczy wszystkich.

NSA zwrócił uwagę na jeszcze jeden powód takiego rozwiązania. Przyznanie prawa do kosztów przy niektórych poręczeniach mogłoby prowadzić do nadużyć podatkowych, zwłaszcza w podmiotach powiązanych. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2731/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA