Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 31.08.2016 08:12 Publikacja: 30.08.2016 19:15
Jarosław Gowin
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
W najbliższych dniach resort nauki ma przedstawić białą księgę innowacyjności. Mógłby pan zdradzić, co się w niej znajdzie?
Jarosław Gowin: Oczywiście wszystkiego powiedzieć jeszcze nie mogę. Biała księga cały czas powstaje. Na razie w projekcie tzw. małej ustawy o innowacyjności poprawiliśmy zaniedbania rządzących z ubiegłej kadencji. Przede wszystkim proponujemy realne ulgi podatkowe. To najbardziej wymierna ze zmian. Znieśliśmy np. opodatkowanie podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Polega to na tym, że akcje spółki otrzymane w zamian za wniesioną wartość intelektualną nie podlegają opodatkowaniu – takie rozwiązanie było już w ustawie z 2015 r., ale teraz wprowadziliśmy ten mechanizm na stałe. Ograniczamy też tę koszmarną biurokrację towarzyszącą procesowi innowacyjności. Postaraliśmy się także, żeby dwukrotnie wydłużyć okres, w którym przedsiębiorcy mogą odliczać koszty na działalność badawczo-rozwojową. Likwidujemy cezurę czasową, po przekroczeniu której naukowcy nie mogli czerpać zysków z komercjalizacji swoich badań. Mamy jednak świadomość, że nie są to jeszcze rozwiązania docelowe. Dlatego równolegle do szybkich prac legislacyjnych odbyliśmy dziesiątki spotkań z przedstawicielami świata biznesu i nauki, centrów transferu technologii. Wiedzę, którą zdobyliśmy, przedstawimy właśnie w formie białej księgi innowacji. Zawiera ona odniesienie m.in. do dalszych prac nad ulgami podatkowymi na działalność badawczo-rozwojową, ulgami dla inwestujących w start-upy, reformą instytutów badawczych, doktoratami przemysłowymi, nowymi zasadami oceny parametrycznej jednostek naukowych na lata 2017–2020, a także zasadami zatrudniania i oceny aktywności pracowników naukowych, zwłaszcza w innowacyjności.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Politycy mówią: nauczyliśmy się funkcjonować bez Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy na pewno lepiej jest grać be...
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań t...
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas