fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Marek Kobylański: Wirus wywołuje wiele wątpliwości

Adobe Stock
Wiele pytań związanych z pandemią pozostaje bez odpowiedzi, więc ludzie zaczynają sami ich szukać. Trudno im zrozumieć, dlaczego w jednym miejscu trzeba mieć maski i rękawiczki, a w innym nie. I dlaczego szpitale jednoimienne mają być likwidowane.

Pandemia w naszym kraju nie odpuszcza. Stwierdzanych przypadków zakażeń nie ubywa. Tymczasem powoli wracamy do normalnego życia. Granice dopuszczalnych zachowań określają wytyczne Głównej Inspekcji Sanitarnej. Pandemia ma się dobrze, ale planowana jest likwidacja szpitali jednoimiennych. Jednocześnie mówi się o nowej fali zakażeń, która ma nastąpić jesienią. Szpitale te miały pomóc w walce – jak nas przekonywano od połowy marca – z niezwykle groźnym wirusem. Czy na pewno nie będą już potrzebne?

Minister rozwoju zapewnia, że nie będzie powrotu do obostrzeń w funkcjonowaniu obywateli i gospodarki. Czy rząd wie coś, o czym my nie wiemy? Może polskie władze wzięły za dobrą monetę mało omawiany w mediach raport amerykańskiej agencji federalnej CDC (Centers for Disease Control and Prevention), z którego wynika, że śmiertelność spowodowana nowym wirusem nie jest tak wysoka, jak jeszcze niedawno się wydawało. Trudno nie zadawać sobie pytania: o co tu chodzi?

Jak skutecznie rząd walczy z pandemią, przypomina nam się przy każdej okazji. Pomaga w tym odpowiednie zestawianie statystyk i porównywanie Polski z innymi krajami. Dlaczego jednak zamykane będą szpitale jednoimienne, skoro zakażeń nie ubywa? Nadal walczymy z pandemią czy już się do niej przyzwyczailiśmy?

Wiele pytań związanych z nową rzeczywistością pozostaje bez odpowiedzi, więc ludzie zaczynają sami ich szukać. Trudno im zrozumieć, dlaczego w jednym miejscu trzeba mieć rękawiczki i maseczki, a w innym nie. Dlaczego np. w hotelach znoszone są kolejne wytyczne GIS, a obozy dla dzieci i młodzieży są odwoływane ze względu na wyśrubowane wymogi sanitarne? Dlaczego kraje takie jak Włochy i Hiszpania, które zostały mocniej niż Polska dotknięte przez pandemię, albo już się otworzyły na turystów, albo określiły daty, kiedy to nastąpi? Nasz rząd nadal nie powiedział, kiedy będzie można wyjechać za granicę.

Rządzący przekonują nas, że dotychczasowa strategia była słuszna, ale jaka jest strategia na przyszłość? Skoro już coś wiadomo o koronawirusie i jego rozprzestrzenianiu się, to zasadne jest wytłumaczenie, dlaczego teraz właśnie podejmuje się takie, a nie inne decyzje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA