Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 21.04.2021 11:20 Publikacja: 21.04.2021 02:00
Praca zdalna
Foto: AdobeStock
W domach pracowało ich nawet 42 proc. – na wszystkich szczeblach. Zdecydowały o tym warunki epidemiologiczne i rekomendacja rządu. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej", szef służby cywilnej uważa, że pracę zdalną czy hybrydową trzeba by wprowadzić w administracji na stałe. Nie da się tego zrobić bez odpowiednich zmian w przepisach i przygotowania od strony technicznej zarówno urzędów, jak i obywateli. Chodzi m.in. o właściwe zabezpieczenie danych osobowych, które są w dyspozycji urzędników pozostających w domu. Wiadomo, praca w domu ma swoje plusy, ale i minusy. Plusem jest np. dla niektórych osób większy komfort i możliwość zrównoważenia aktywności zawodowej i życia prywatnego. Minusem jest na pewno nieterminowość załatwiania spraw administracyjnych. Skala zaległości spraw rozpatrywanych przez urzędy jest nadal trudna do ocenienia, tym bardziej że przepisy covidowe pozwalają m.in. na wydłużenie terminów rozpatrywania. Wydaje się, że dopiero dobrze ustalony wskaźnik zaległości spraw administracyjnych pozwoli poważnie zastanowić się nad tym, czy praca zdalna mogłaby się rozgościć w administracji publicznej na dobre.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Politycy mówią: nauczyliśmy się funkcjonować bez Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy na pewno lepiej jest grać be...
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań t...
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas