Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.02.2020 13:23 Publikacja: 26.02.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
To, że brakuje planów zagospodarowania przestrzennego tam, gdzie są potrzebne, wiadomo już od wielu, wielu lat. Cały czas nie chodzi o to, żeby cały kraj był pokryty tymi planami. Ważne są przede wszystkim tereny, którymi mogą być zainteresowani inwestorzy. Planami zagospodarowania przestrzennego pokryte jest zaledwie ok. 30 proc. obszaru Polski. Zainteresowani terenami pod budowę mówią, że to za mało. Teraz ok. 50 proc. inwestycji powstaje na podstawie warunków zabudowy.
Jak wynika z tekstu zamieszczonego w tym numerze „Orzecznictwa", tzw. luka planistyczna to nic dobrego. Zwłoka gmin w przygotowaniu planów szkodzi właścicielom działek, którzy mają problem z właściwą wyceną swoich gruntów i rozstrzygnięciem, co dalej. Opieszałość władz samorządowych powoduje, że sprawy te znajdują finał w sądzie. Niestety, nie widać prostego sposobu na rozwiązanie problemu braku planów zagospodarowania przestrzennego. Jeszcze długo właściciele nieruchomości będą ubolewać nad ich brakiem, a władze samorządowe tłumaczyć, że planów nie ma, bo to kosztuje i wymaga dużo pracy. Niestety, nic nie wskazuje na to, że coś się zmieni.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Politycy mówią: nauczyliśmy się funkcjonować bez Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy na pewno lepiej jest grać be...
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań t...
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas