Reklama
Rozwiń

Jeden przeciw wszystkim, czyli 1:26

Zabierzmy się wreszcie na serio do energetycznej transformacji kraju, bo zaniechań nie wybaczą nie tylko dzieci i wnuki, ale i wyborcy.

Publikacja: 20.12.2019 18:49

Jeden przeciw wszystkim, czyli 1:26

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Premier Mateusz Morawiecki wrócił ze szczytu Unii i ogłosił kolejny triumf swoich wysiłków w kwestii osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii w 2050 r. Wynik 1:26 jest tylko odrobinę lepszy od tego, który uzyskała premier Beata Szydło glosując, jako jedyna przeciwko pozostałym 27 członkom UE w sprawie reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europy.

Na szczycie UE cel osiągniecia neutralności klimatycznej do 2050 poparło 26 przywódców i tylko Polska ustami premiera odmówiła podpisania porozumienia. Konkluzje szczytu brzmią jednoznacznie: „W świetle najnowszych dostępnych danych naukowych oraz wobec konieczności zintensyfikowania globalnych działań w dziedzinie klimatu Rada Europejska popiera cel, jakim jest osiągniecie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku zgodnie z celami porozumienia paryskiego. Jedno państwo członkowskie nie zobowiązało się do realizacji celu, a Rada Europejska powróci do tego tematu w czerwcu 2020”. Oznacza to m.in. że UE będzie wdrażać zasady zawarte w tzw. European Green Deal, w tym przygotowanie do marca przyszłego roku odpowiedniego prawa pozwalającego osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., a przejściowo zredukować o 55 proc. emisję gazów cieplarnianych do 2030 r., jednocześnie dokona przeglądu przepisów pozwalających na wycofywanie się z węgla i przechodzenie na zieloną energię.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka