fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Powstało urządzenie do kontrolowania mózgu smartfonem

Shutterstock
Naukowcy stworzyli urządzenie, które może kontrolować obwody nerwowe za pomocą małego implantu mózgowego zarządzanego smartfonem. Urządzenie może pomóc w przypadku chorób Parkinsona, Alzheimera, uzależnień, depresji i bólu.

Zespół naukowców z Korean Advanced Institute of Science and Technology (Korea Południowa) i University of Colorado Boulder (USA) zbudowali urządzenie, które może kontrolować obwody nerwowe za pomocą małego implantu mózgowego zarządzanego smartfonem. Wykorzystuje ono wymienne kartridże z lekami, podobne do klocków Lego, i potężne łącze bluetooth o niskim zużyciu energii. Urządzenie może podawać leki, a także stosować terapię światłem skierowaną do konkretnych neuronów.

Technologia ta znacznie wyprzedza konwencjonalne metody stosowane przez neurobiologów, które zazwyczaj wykorzystują sztywne rury metalowe i światłowody, aby dostarczyć leki i światło. Wiąże się to z ograniczeniem ruchu pacjenta z powodu połączenia z mało mobilnym sprzętem. Urządzenia te nie nadają się do długotrwałego stosowania, ponieważ powodują uszkodzenia tkanek miękkich. Są one nieporęczne i skomplikowane w obsłudze, mimo stosowania różnych rozwiązań mających zwiększyć komfort chorego.

Tymczasem w przypadku nowego urządzenie leki, znajdujące się w wymiennych wkładach, mogą być podawane bez przerwy przez kilka miesięcy. Preparaty są podawane przez sondę o grubości ludzkiego włosa. Na jej końcu dodatkowo znajduje się dioda LED, mniejsza niż ziarenko soli, pozwalająca na stymulację neuronów światłem.

Urządzenie stworzone przez naukowców z Korei Południowej i USA, kontrolowane jest za pomocą eleganckiego i prostego interfejsu użytkownika na smartfonie. To pozwala na precyzyjne dostawy światła i leków w dowolnych kombinacjach bez konieczności udawania się do laboratorium.

Urządzenie jest obecnie, z powodzeniem, testowane na myszach. Zespół podjął już prace nad stworzeniem takiego systemu do zastosowań klinicznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA