Nowe technologie

Statki autonomiczne z technologią kosmiczną

ESA
Rolls-Royce i ESA rozpoczynają program mający na celu zbadanie możliwości wykorzystania technologii kosmicznych do budowy statków autonomicznych i zdalnie sterowanych.

Planowane jest zbadanie możliwych zastosowań różnych technologii kosmicznych dla autonomicznej żeglugi. Analizy zostaną przeprowadzone dla takich dziedzin jak pozycjonowanie satelitarne, lepsza orientacja sytuacyjna za pomocą danych z obserwacji Ziemi i usługi satcom w celu poprawy łączności z pokładem. Ta usługa kosmiczno-naziemna umożliwi obsługę autonomicznej żeglugi handlowej, a także pobudzi innowacje w przyszłych komercyjnych statkach morskich, logistyce ładunkowej i inteligentnych portach.

Obaj partnerzy zgodzili się współpracować w celu testowania, zatwierdzania i wprowadzania innowacji w zakresie technologii łączności satelitarnej, a także wspierać testowanie i modelowanie oprogramowania o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa, które umożliwiłoby samodzielne poruszanie się statków.

Jan Wörner, dyrektor generalny ESA, powiedział: „Technologie kosmiczne przynoszą wymierne korzyści obywatelom Europy. Partnerstwa, takie jak to z Rolls-Roycem, przyjmują rozwiązania opracowane pierwotnie dla unikalnych wyzwań środowiska kosmicznego i sprowadzają je na Ziemię.”

Rolls-Royce i ESA podpisały list intencyjny w sprawie współpracy.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL