fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Uwłaszczenie: mieszkańcy mniejszych miast bez bonifikat

Nie wszyscy radni mniejszych miast zdecydowali się przyznać bonifikatę w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego. W nich będzie drożej.

Mieszkańcy wielu małych miast nie mogą liczyć na bonifikaty w opłacie za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów komunalnych. Radni w tych miastach nie podjęli stosownych uchwał. Tam upusty otrzymają tylko właściciele lokali i domów jednorodzinnych stojących na gruntach Skarbu Państwa (SP) oraz niepełnosprawni czy z Kartą Dużej Rodziny. To rodzi nierówność.

Bez upustów

– Mieszkańcy są trochę rozżaleni, że rada miasta nie uchwaliła bonifikat w opłacie przekszałceniowej – przyznaje Magdalena Bernacik z Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej. – I dodaje: – Użytkowników wieczystych nie mamy zbyt wielu. A i opłaty za przekształcenie nie są aż tak wysokie. Więcej zapłacą właściciele domów jednorodzinnych, bo rocznie od 500 do 1200 zł przez 20 lat, a lokali w blokach rocznie od 15 do 70 zł także przez 20 lat – mówi Magdalena Bernacik.

Bonifikat w opłacie przekształceniowej nie ma również Biała Rawska czy Racibórz. W tym ostatnim mieście nie obyło się bez emocji. Radni z klubu Razem dla Raciborza przygotowali projekt uchwały o bonifikatach, ale nie został on uchwalony, ponieważ wpływy do budżetu zmniejszyłyby się ok. 400 tys. zł rocznie. Dla tego miasta to spora kwota. Natomiast użytkownicy wieczyści nie mają zbyt wysokich opłat za przekształcenie.

– Na początku 2019 r. w Raciborzu było 8 tys. użytkowników wieczystych. Opłaty wynoszą rocznie od 25 do 120 zł, czyli tyle, ile ostatnie roczne opłaty z tytułu użytkowania wieczystego – wyjaśnia Lucyna Siwek z Urzędu Miasta w Raciborzu.

Radni w mniejszych miastach nie decydują się na podjęcie uchwał w sprawie bonifikat, ponieważ ustawa przekształceniowa daje im pełną dowolność, czy przyznać bonifikatę i jaką.

Inaczej sytuacja wygląda na gruntach Skarbu Państwa.

Ustawa przekształceniowa przewiduje obowiązkowe bonifikaty dla nieruchomości SP. Gdy właściciele lokali (domów) zdecydują się na uregulowanie należności jednorazowo – w pierwszym roku wynosi ona 60 proc. W drugim roku będzie to 50 proc., w trzecim 40 proc., w czwartym 30 proc., w piątym 20 proc., a w szóstym 10 proc. – mówi Mirosław Gdesz, sędzia sądu administracyjnego.

Czytaj także:

Przywileje z mocy prawa

Ta sama ustawa przewiduje również bonifikatę w wysokości aż 99 proc., ale tylko dla określonej grupy osób.

Chodzi o osoby z orzeczoną niepełnosprawnością (w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub przed ukończeniem 16 lat) lub mieszkających w dniu przekształcenia z tymi osobami opiekunów prawnych lub przedstawicieli ustawowych tych osób.

Z 99-proc. upustu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, z Kartą Dużej Rodziny inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz ofiary represji wojennych i okresu powojennego, a także osoby do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, lub ich opiekunom prawnym.

Bogaci z trójką dzieci

– Bonifikata w wysokości 99 proc. dla osób z Kartą Dużej Rodziny jest niesprawiedliwa. Nie trzeba bowiem spełnić kryterium dochodowego, by z niej skorzystać. Wystarczy mieć minimum troje dzieci. Tymczasem osoba mieszkająca na gruntach komunalnych, nawet gdy ma rażąco niskie dochody, z niej nie skorzysta – uważa Mirosław Gdesz.

Osoby, które nie mają bonifikat, również mogą jednorazowo zapłacić za użytkowanie wieczyste. Jeżeli tego nie zrobią, będą płacić za przekształcenie przez 20 lat w równych ratach. Wynoszą one tyle, ile ostatnia roczna opłata z tytułu użytkowania wieczystego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA