fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Powszechne uwłaszczenie: będzie ustawowa bonifikata w opłacie za przekształcenie użytkowania

Adobe Stock
Będą zmiany w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego - zapowiedział wiceminister wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Rząd chce wprowadzić ustawową bonifikatę dla osób, które są w trudnej sytuacji życiowej.

W programie "Money. To się liczy"  wiceminister  Artur Soboń  przypomniał, że 1 stycznia 2019 r. doszło do automatycznego  przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Przyznał jednak, że w wielu największych miastach opóźniony jest proces wydawania zaświadczeń  przekształceniu.

- Warszawa musi wydawać nawet dwa tysiące zaświadczeń dziennie, Wrocław około 800. Zdajemy sobie sprawę, że dla samorządów jest to obciążenie ponadstandardowe.  Dla państwa zresztą też, gdyż dużo większe je obciążenie sądów wieczystoksięgowych. Dlatego tę likwidację użytkowania wieczystego rozłożyliśmy na etapy. W tej chwili mamy dwa miliony użytkowników do przekształcenia, dojdą kolejni, bo będziemy chcieli zlikwidować użytkowanie wieczyste w ogóle - powiedział wiceminister.

Czytaj też:

Przekształcenie użytkowania we własność - problemy z bonifikatą przez miejsca postojowe

Ile będzie kosztowało przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Jak zapowiedział, rząd planuje w połowie tego roku nowelizację ustawy zmierzającą do uproszczenia procedur związanych z przekształceniem tam , gdzie przekształcenie uniemożliwia np. konieczność przeprowadzenia podziału nieruchomości. Nowelizacja wprowadzi też ustawowe bonifikaty, sięgające prawie 100 proc.

- Tam, gdzie samorządy nie dały bonifikaty, my zrobimy na pewno bonifikatę ustawową dla osób, które są w trudnej sytuacji materialnej, trudnej sytuacji życiowej - zapowiedział wiceminister.

Jego zdaniem bonifikata nie powinna zależeć od dochodu, lecz od trudnej sytuacji życiowej. Chodzi o rodziny, w których są osoby niepełnosprawne, samotne matki, kombatanci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA