Reklama
Rozwiń

Nowelizacja ustawy o gruntach rolnych w kontekście nadchodzących zmian

Ograniczona podaż ziemi powoduje, że wiele osób chce zainwestować w grunty. W przypadku ziemi rolnej możliwości inwestycyjne są znacznie ograniczone ustawowo. Co prawda szykowana jest nowelizacja przepisów, ale czy spełni ona oczekiwania rynku?

Aktualizacja: 23.11.2018 10:54 Publikacja: 23.11.2018 09:47

Nowelizacja ustawy o gruntach rolnych w kontekście nadchodzących zmian

Foto: 123RF

Nabycie przez osoby bliskie

Przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1405 z późn. zm.) w sposób istotny ograniczają obrót ziemią rolną. Bez problemu można handlować praktycznie jedynie gruntami o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha (art. 1a ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego) – dalej limit powierzchni. Większe grunty może natomiast co do zasady nabywać jedynie rolnik indywidualny. Istnieje tu jednak szereg wyjątków, w tym między innymi nabywcą może być osoba bliska zbywcy. Póki co przez taką osobę rozumie się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione. Zgodnie z projektem nowelizacji powyższej ustawy katalog ten ma być rozszerzony o rodzeństwo rodziców, pasierbów, zięcia oraz synową. Zmiana ta była od dawna oczekiwana przez rolników. Często bowiem się zdarza, że brak jest innych osób uprawnionych do nabycia nieruchomości. Dzięki nowym przepisom grunty będą częściej mogły zostać w rodzinie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono