fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Trojanowski: Cyfrowe technologie wkraczają do branży budowlanej

tv.rp.pl
Głównym wyzwaniem dla branży to zapewnienie wykształcenia osobom, które będą mogły na nowej cyfrowej budowie pracować- mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość ocenił, że cała gospodarka postępuje w kierunku digitalizacji procesów. - Tak samo zmienia się branża budowlana, która wydaje się tradycyjną. Proces realizacji budowy zmienia się bardzo szybko. Tylko firmy tak budujące będą w stanie konkurować w przyszłości - mówił Trojanowski.

Przypomniał, że w branży budowlanej w Polsce pracuje w tej chwili 100 tys. osób mniej niż kilka lat temu, a rynek budowlany notuje rekordy. - Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania, więc popyt na usługi budowlane jest coraz większy – tłumaczył gość.

- Jest coraz trudniej pozyskiwać osoby wykształcone do pracy na budowie. Mamy więc coraz więcej osób z innych krajów. To rodzi kłopoty komunikacyjne. Głównym wyzwaniem dla branży to zapewnienie wykształcenia osobom, które będą mogły na nowej cyfrowej budowie pracować. Dotyczy to inżynierów, osób zarządzających budową, a nawet operatorów maszyn i pracowników budowlanych – dodał.

Technologia wirtualnej rzeczywistości umożliwia klientom spacer po obiektach, które dopiero mają powstać. Poprawia to np. ocenę rozwiązań architektonicznych.

- Wykorzystujemy np. konstrukcję wirtualnego bliźniaka. Cały obiekt najpierw projektujemy w wirtualnym świecie, żeby ustalić czy nie ma błędów projektowych, czy nie jest przewymiarowany. Tam testujemy i go optymalizujemy, zanim obiekt powstanie w naturze. Konstrukcja wirtualnego bliźniaka jest tańsza, szybsza i daje duże możliwości optymalizacyjne zanim poniesiemy realne koszty. Problemem branży zawsze było „marnotrawstwo" np. części zasobów na poprawki. Jeśli chcemy budować ekologicznie trzeba eliminować wszelkie możliwe poprawki przed rozpoczęciem budowy. Po drugie, nasi klienci nie chcą za to płacić - tłumaczył Trojanowski.

- Wiele poświęcamy na technologie energooszczędności. Budynki przyszłości będą coraz bardziej pasywne i dopasowane do pory dnia czy roku. Gdy energia będzie droższa, będą większe oczekiwania społeczne w tym zakresie – dodał.

Strabag może pochwalić się różnymi technologiami związanymi z ochroną środowiska. - Np. nawierzchnie drogowe czy chodnikowe, które pochłaniają część dwutlenku azotu czyli największych zanieczyszczeń w centrum miasta. Od lat budujemy nawierzchnie drogowe z wykorzystaniem starych opon - podał Trojanowski.

- W branży budowlanej jest przekonanie, że trzeba zwracać większą uwagę na środowisko. Po to rozwijamy technologie, żeby bardziej optymalnie budować, mniej marnować czy lepiej planować logistykę. Od branży oczekiwane są rozwiązania, które uczynią proces budowy bardziej ekologicznym. Zużycie energii przez budynki będzie coraz mniejsze – dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA