fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Wspólnota: przez wyburzenie popękały ściany

Adobe Stock
Połączenie dwóch mieszkań może mieć wpływ na stan techniczny całego budynku.

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego sprawdzi, czy wyburzenie ściany między dwoma lokalami źle wpłynęło na stan techniczny innych lokali.

Wniosek w tej sprawie złożyła w powiatowym inspektoracie wspólnota mieszkaniowa. Chodziło o oględziny dwóch mieszkań na trzecim piętrze budynku. Należały one do jednej osoby, która postanowiła je połączyć. W tym celu wyburzyła ścianę. Tuż po tym zaczęły pękać ściany w budynku. Wspólnota uważała, że powodem jest właśnie wyburzenie tej ściany. Powiatowy inspektor ustalił natomiast, że wyburzona ściana nie była ścianą nośną i powód pojawienia się pęknięć musi być inny.

Wspólnota uznała, że inspektor nie ma racji, i odwołała się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. A ten uchylił zaskarżoną decyzję. Według niego została ona wydana bez dokładnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności. Chodziło o ustalenie, czy wyburzenie ściany między lokalami miało wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji całego obiektu.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożyło małżeństwo, które połączyło dwa lokale. Ich zdaniem wspólnota nie jest stroną postępowania, a ściany zostały wyburzone zgodnie ze sztuką budowlaną.

WSA oddalił skargę. Podobnie postąpił NSA. Ich zdaniem wojewódzki inspektor prawidłowo ocenił, że powiatowy inspektor nie poczynił wystarczających ustaleń, jaki był wpływ robót budowlanych na na bezpieczeństwo ludzi i mienia. Powiatowy inspektor wziął bowiem pod uwagę opinię sporządzoną przed wykonaniem robót budowlanych oraz stan ścian lokalu mieszkalnego znajdującego się nad wyburzoną ścianą. Trudno jednak na podstawie tych ustaleń stwierdzić, jaki jest rzeczywisty stan nieruchomości pod względem zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Nie są to zatem ustalenia faktyczne, które można uznać za w pełni wystarczające dla wydania merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie.

Sygnatura akt: II OSK 1441/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA