Ponowne złożenie wniosku o wpis do księgi wieczystej

Zdarza się, że wniosek o wpis do księgi wieczystej zostaje oddalony, ponieważ był przedwczesny albo niekompletny. Nie pozbawia to osoby powołującej się na przysługiwanie jej praw możliwości złożenia ponownego i należycie udowodnionego wniosku.

Publikacja: 21.09.2018 05:40

Ponowne złożenie wniosku o wpis do księgi wieczystej

Foto: AdobeStock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu II CSK 432/17 z 12 kwietnia 2018 r.

M.M. i A.M. – w akcie notarialnym, w którym M.M. złożył oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu – zażądali wpisania w księdze wieczystej własności części nieruchomości, jako wspólności ustawowej małżeńskiej oraz wykreślenia roszczenia o przeniesienie tego udziału w prawie własności na rzecz „A" spółki z o.o. w P.

16 września 2015 r. pomiędzy M.M. a spółką „A" została zawarta notarialna umowa sprzedaży udziału w nieruchomości pod warunkiem, że następcy prawni W.M., dziedziczący prawo pierwokupu, nie wykonają go w stosunku do udziału sprzedawanego przez M.M.

Czytaj także: Formalności wieczystoksięgowe przy zakupie nieruchomości

Wnioskodawca odebrał zawiadomienie o umowie sprzedaży 26 września 2015 r. i tego dnia rozpoczął bieg termin do skorzystania z pierwokupu. Wnioskodawca 23 paźdiernika 2015 r. złożył w formie aktu notarialnego oświadczenie, że nabywa za zgodą żony A.M. udział należący do M.M.

Postanowieniem z 2 grudnia 2015 r. referendarz oddalił wniosek uznając, że wnioskodawca 26 września 2015 r. otrzymał zawiadomienie o zawartej 18 września 2015 r. pomiędzy M.M., a „A" spółką z o.o. w P. warunkowej umowie sprzedaży udziału w tej nieruchomości. Od tego momentu rozpoczął się bieg miesięcznego terminu do skorzystania z przysługującego mu prawa. Do wniosku nie dołączono dokumentu wykazującego, że oświadczenie ws. prawa pierwokupu doszło do zobowiązanego przed 26 października.

Następnie, postanowieniem z 12 lutego 2016 r., sąd rejonowy oddalił wniosek o wpis własności, gdyż w księdze wieczystej wpisany był M.M. jako właściciel części nieruchomości. Powtórne zawiadomienie o wykonaniu prawa pierwokupu zostało odebrane przez M.M 18 listopada2015 r. Na kopercie złożonej do akt księgi wieczystej nie było informacji, aby przesyłka była awizowana prawidłowo, zatem nie było możliwości ustalenia daty, kiedy M.M. złożył oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu i zbadania dochowania terminu z art. 598 § 2 k.c. Sąd uznałby dochowanie terminu, gdyby wnioskodawca przedstawił dokument wykazujący, iż korespondencja była awizowana po raz pierwszy, zanim upłynął termin do złożenia oświadczenia o pierwokupie.

Postanowieniem z 7października 2016 r. Sąd Okręgowy w P. oddalił apelację wnioskodawców od postanowienia SR z 12 lutego 2016 r. Uzasadnił to faktem, iż istotą czynności polegającej na poświadczeniu własnoręczności podpisu jest złożenie go na dokumencie w obecności notariusza. Czym innym jest uwierzytelnienie przez notariusza odbitki koperty, co jednak nie przeobraża jej w dokument z notarialnie poświadczonym podpisem. W sprawie brak dowodu potwierdzającego, kiedy oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu dotarło do sprzedającego, co z kolei stanowiło wystarczającą podstawę oddalenia wniosku o wpis.

W skardze kasacyjnej od postanowienia SO z 7października 2016 r. wnioskodawcy wskazali, że dokumenty w postaci potwierdzenia nadania przesyłki oraz koperty są dokumentami urzędowymi w k.p.c., a dokumenty doręczenia przesyłki wpływają jedynie na ocenę skuteczności zmiany stanu prawnego w księdze wieczystej.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną.

Wskazał, że o wyniku w sprawie zadecydowały przepisy określające wymagania stawiane wnioskowi o wpis do księgi wieczystej i wyznaczające zakres kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym. Przepisami tymi są art. 6268 § 1 i 2 k.p.c. z którego wynika, że wpis dokonywany jest na wniosek i w jego granicach, a rozpoznając go sąd bada jedynie treść i formę wniosku dołączonych dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Ten ograniczony zakres kognicji oznacza, że sąd oceniając zasadność wniosku czyni ustalenia na podstawie dołączonych do wniosku dokumentów oraz na podstawie księgi wieczystej. Sąd wskazał, że nie jest dopuszczalne dokonanie wpisu na podstawie niedołączonych do wniosku dokumentów lub na podstawie środków dowodowych, o których nie wspomina art. 6268 § 2 k.p.c. (postanowienie Sądu Najwyższego z 27kwietnia 2001 r., III CKN 354/00). Tym samym brak jest podstaw do wzywania wnioskodawcy do usunięcia przeszkody do wpisu i wniosek taki podlega oddaleniu (postanowienie Sądu Najwyższego z 25 listopada 2011 r., V CSK 535/10). Oddalenie wniosku o wpis nie pozbawia wnioskodawcy możliwości złożenia ponownego, tym razem należycie udowodnionego wniosku o wpis.

Sąd wskazał, że jeżeli zawarcie umowy sprzedaży rzeczy wymaga zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu powinno być złożone w tej samej formie (art. 597 § 2 k.c.). Należy złożyć jednostronne, konstytutywne oświadczenie woli, którego następstwem jest zawarcie rozporządzającej umowy sprzedaży przedmiotu objętego prawem pierwokupu. Skutek rzeczowoprawny wykonania prawa pierwokupu następuje dopiero w chwili dojścia tego oświadczenia do zobowiązanego w taki sposób, aby mógł się zapoznać z jego treścią (art. 61 § 1 k.c.). Ujawnieniu w księdze wieczystej podlegają skutki rzeczowoprawne wywołane przez skorzystanie z prawa pierwokupu, a nie samo złożenie oświadczenia o skorzystaniu z tego prawa.

Adrian Cop prawnik w krakowskim biurze Rödl & Partner

Przed rozpoznaniem wniosku o wpis do księgi wieczystej, sąd wieczystoksięgowy, zgodnie z art. 626 [8] k.p.c bada treść przesłanego wniosku. Badanie to polega na sprawdzeniu, czy wniosek został złożony przez osobę mającą legitymację do jego wniesienia oraz czy okoliczności w nim zawarte mogą być podstawą wpisu. Wniosek podlega również sprawdzeniu pod względem wymogów formalnych. Badanie treści księgi wieczystej to sprawdzenie stanu prawnego w niej ujawnionego i ustalenie czy prawo, którego dotyczy wniosek, ma źródło w prawie jego poprzednika. Sąd, mimo ustawowo ograniczonych możliwości wykładni twierdzeń zawartych w dokumentach przez wąski zakres kognicji, nie został jednak całkowicie jej pozbawiony, gdyż podjęta przez niego wykładnia ma na celu usunięcie pojawiających się wątpliwości w kwestii tożsamości wnioskodawcy i jego legitymacji.

Aby doszło do skutecznego wykonania prawa pierwokupu i jego wpisu do księgi wieczystej, należy zawrzeć ważną umowę sprzedaży. Przepisy nakładają na strony umowy obowiązek zastrzeżenia w jej treści warunku, zgodnie z którym osoba trzecia ma prawo nabyć rzecz tylko wtedy gdy uprawniony do pierwokupu nie skorzysta ze swojego prawa. Stąd też, przed sprzedażą, na strony umowy nałożony został obowiązek poinformowania osób posiadających prawo pierwokupu. Wskazać należy, że gdy prawo pierwokupu dotyczy nieruchomości, wówczas umowa sprzedaży zawarta z zastrzeżeniem warunku może mieć wyłącznie charakter zobowiązujący.

Zgodnie z art. 61 § 1 k.c. oświadczenie woli skierowane do innej osoby jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Jest to nie tylko warunek sine qua non, ale i warunek wystarczający, aby uznać to oświadczenie woli za doręczone i tym samym – skuteczne. A contrario, gdy wysłane oświadczenie woli do adresata nie dotarło, nie można uznać go za skutecznie złożone i tym samym jest oświadczeniem niewywierającym skutków prawnych.

Wniosek o wpis do księgi wieczystej został zgłoszony przez wnioskodawców wraz ze złożeniem oświadczenia o skorzystaniu z prawa pierwokupu udziałów w nieruchomości. W dacie tego oświadczenia i wniosku o ujawnienie zmiany właściciela w księdze wieczystej nie powstały jednak skutki rzeczowoprawne, które sąd miałby ujawnić zgodnie z żądaniem wnioskodawców. Do wniosku o wpis prawa dołączono jedynie dowód wykazujący, że w tej dacie wnioskodawca złożył oświadczenie o skorzystaniu z prawa pierwokupu. Brak było dowodu, że zgodnie z art. 61 § 1 k.c. oświadczenie to doszło do zobowiązanego w sposób umożliwiający zapoznanie się z nim. Zdarzenie opisane we wniosku (tj. oświadczenie o skorzystaniu z prawa pierwokupu, którego dojście do drugiej strony było wątpliwe) nie niesie skutków rzeczowoprawnych, które podlegałaby ujawnieniu w księgach wieczystych, do których doszło 26 października 2015 r., kiedy to oświadczenie zostało awizowane uczestnikowi. Ta okoliczność była wystarczająca do oddalenia wniosku o wpis do księgi wieczystej.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu II CSK 432/17 z 12 kwietnia 2018 r.

M.M. i A.M. – w akcie notarialnym, w którym M.M. złożył oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu – zażądali wpisania w księdze wieczystej własności części nieruchomości, jako wspólności ustawowej małżeńskiej oraz wykreślenia roszczenia o przeniesienie tego udziału w prawie własności na rzecz „A" spółki z o.o. w P.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a