Wynajmujący traci prawo do ryczałtu, gdy płaci podatek po terminie

Jeśli wynajmujący, za późno zapłaci podatek, musi rozliczyć się według skali. Nie skorzysta z preferencyjnej stawki 8,5 proc.

Publikacja: 02.09.2020 07:13

Wynajmujący traci prawo do ryczałtu, gdy płaci podatek po terminie

Foto: Adobe Stock

Choć od 2019 r. wynajmujący nie muszą już składać do urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze ryczałtu, to nadal powinni pamiętać o terminie wpłaty daniny. Jego przekroczenie jest jednoznaczne z utratą prawa do tego preferencyjnego opodatkowania. A wówczas pozostaje już tylko rozliczenie według skali, czyli stawek 17 i 32 proc.

Jakie formalności trzeba spełnić

Ostrzeżeniem dla podatników może być najnowsza interpretacja skarbówki (nr 0113-KDIPT2-1.4011.483.2020. 3.MM). Sprawa dotyczyła podatniczki, która wynajęła mieszkanie w połowie 2019 r. Otrzymuje 600 zł czynszu miesięcznie. Kobieta nie złożyła w 2019 r. żadnej informacji o sposobie rozliczenia do urzędu skarbowego. Napisała, że nie miała też świadomości, w jakim terminie zapłacić podatek. Naprawiła błąd dopiero 2 marca 2020 r., kiedy złożyła za 2019 r. zeznanie PIT-28 (dotyczące rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) i wpłaciła kwotę ryczałtu za poprzednie miesiące według stawki 8,5 proc. Urząd skarbowy wezwał ją jednak do zmiany deklaracji na PIT-36 i zapłaty podatku według stawki 18 proc. (od 1 października 2019 r. – 17 proc.). Podatniczka nie zgadza się z tym, dlatego wystąpiła o interpretację. Zapytała, czy może rozliczyć się ryczałtem.

Czytaj też: Podatek od najmu nieruchomości: o jakich terminach powinni pamiętać wynajmujący

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że tak, ale dopiero za 2020 r. Za 2019 r. powinna zapłacić PIT według skali. Poinformował, że stosownie do art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym za równoznaczne z wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się dokonanie pierwszej w tym roku wpłaty na ryczałt. Jeśli zaś pierwszy przychód podatnik osiągnął w grudniu, wybiera ryczałt, składając zeznanie PIT-28 do końca lutego kolejnego roku (w 2020 do 2 marca).

„Wnioskodawczyni, dokonując w marcu 2020 r. wpłaty na ryczałt z tytułu przychodów uzyskanych od maja 2019 r. do grudnia 2019 r., nie dokonała skutecznego wyboru opodatkowania w formie ryczałtu za rok 2019" – uznał dyrektor KIS.

Tylko gdyby zaczęła osiągać przychody w grudniu 2019 r., mogłaby zapłacić pierwszy ryczałt w marcu 2020 r. To oznacza, że przychodów osiągniętych w 2019 r. nie można rozliczyć stawką 8,5 proc.

Wątpliwości nadal są

Według doradcy podatkowego Andrzeja Sadowskiego interpretacja jest prawidłowa.

– Należy zgodzić się z rozstrzygnięciem dyrektora KIS. Opisany przypadek świadczy jednak, że przepisy o rozliczeniu najmu wciąż budzą wiele wątpliwości. Przypomnijmy, że konieczność składania oświadczenia o wyborze ryczałtu dotyczy tylko podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla najmu prywatnego wymóg ten został zniesiony na początku 2019 r. Warunkiem jest jednak dokonanie wpłaty w ustawowym terminie – mówi Andrzej Sadowski.

Kto skorzysta z preferencji

Przychody z najmu można zaliczyć do dwóch źródeł: najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) albo działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Tylko przychody z najmu prywatnego prowadzonego poza biznesem mogą być opodatkowane ryczałtem według stawek 8,5 i 12,5 proc. – po przekroczeniu progu 100 tys. zł. Podatek płaci się od przychodów, bez możliwości odliczenia kosztów ich uzyskania.

Ryczałt za dany miesiąc należy wpłacać do 20. dnia następnego miesiąca (np. za sierpień do 20 września), a za grudzień – przed upływem terminu złożenia zeznania.

Zeznanie roczne na druku PIT-28 należy składać od 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Od 1 stycznia 2020 r. podatku od najmu nie uiszcza się już na rachunek urzędu skarbowego. Ryczałt należy wpłacić na mikrorachunek, czyli indywidualny rachunek podatnika. Osoba uzyskująca przychody z najmu prywatnego powinna wygenerować numer mikrorachunku, podając numer PESEL.

Choć od 2019 r. wynajmujący nie muszą już składać do urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze ryczałtu, to nadal powinni pamiętać o terminie wpłaty daniny. Jego przekroczenie jest jednoznaczne z utratą prawa do tego preferencyjnego opodatkowania. A wówczas pozostaje już tylko rozliczenie według skali, czyli stawek 17 i 32 proc.

Jakie formalności trzeba spełnić

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona