Zmienią się zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. Do Sejmu wpłynęły dwa projekty w tej sprawie. Ich autorem jest Senat. To dwie nowelizacje ustawy o gospodarce nieruchomościami (ugn). Pierwsza nowela umożliwia zwrot udziału w nieruchomości, która stała się zbędna dla celów publicznych. Gdy pozostali uprawnieni nie przystąpią do postępowania zwrotowego, przysługujące im roszczenie o zwrot wygaśnie. Zanim to jednak nastąpi, gmina lub starosta ma obowiązek w formie obwieszczenia zawiadomić pozostałych uprawnionych o wszczęciu postępowania.

Druga senacka propozycja przewiduje, że o zwrot wywłaszczonej nieruchomości będą się mogli ubiegać dawni właściciele (spadkobiercy), którzy stracili swoje nieruchomości w drodze rokowań.

Obie propozycje realizują wyroki Trybunału Konstytucyjnego: z 14 lipca 2015 r. (sygn. akt SK 26/14) oraz z 12 grudnia 2018 r. (SK 39/15). W pierwszym orzeczeniu Trybunał uznał, że art. 136 ust. 3 zd. 1 ugn narusza konstytucję. Uregulowanie to uzależniało zwrot udziału w wywłaszczonej nieruchomości od zgody pozostałych współwłaścicieli (lub spadkobierców). Według Trybunału wnioskodawcy nie mogą być bezterminowo zakładnikami tych, którzy nie chcą lub nie złożyli wniosku o zwrot udziału.

Z kolei drugi wyrok Trybunału otworzył drogę dawnym właścicielom i ich spadkobiercom do domagania się zwrotu nieruchomości.

Wcześniej podobne propozycje przygotował rząd, ale prace nad nimi stanęły w martwym punkcie.