7 stycznia weszła w życie nowela ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Zabezpieczeniem jej stosowania jest przyznanie wojewodom uprawnień do usuwania pomników propagujących ustrój totalitarny. Wojewodowie będą wydawać decyzje nakazujące usunięcie zakazanych pomników. Warunkiem wydania decyzji będzie, podobnie jak w przypadku nazw ulic, pozytywna opinia Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której w dniu wejścia w życie ustawy stoi pomnik upamiętniający osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm albo inny ustrój totalitarny lub propagujący taki ustrój w inny sposób, musi go usunąć do końca marca 2018 r.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej weszła w życie 1 kwietnia 2016 r. Szybko się okazało, że zabrakło w niej spraw najistotniejszych. Dowód? Nie doprecyzowano, jak usunąć obiekty budowlane o charakterze nieużytkowym, takie jak pomniki, obeliski, popiersia, tablice pamiątkowe, napisy i znaki. I kto ma za to zapłacić. Nowe przepisy właśnie to precyzują.  

podstawa prawna: nowela z 14 grudnia 2017 r. DzU z 30 grudnia 2017 r., poz. 2495