Procedury budowlane na czas pandemii będą uproszczone

Deweloper nie musi uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie bloku, wystarczy proste zawiadomienie nadzoru budowlanego. Ten będzie miał na zastanowienie się 21, a nie 14 dni.

Aktualizacja: 20.04.2020 06:38 Publikacja: 19.04.2020 15:44

Procedury budowlane na czas pandemii będą uproszczone

Foto: shutterstock

Tarcza antykryzysowa 3.0 odblokuje załatwianie formalności budowlanych. To kontynuacja zmian, jakie wprowadziła tarcza 2.0, która wkrótce wchodzi w życie.

Nowe przepisy odwieszają bieg terminów do wydania decyzji środowiskowej; wcześniej tarcza 2.0 zrobiła to dla warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Terminy będą biegły również przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy. To bardzo ważna zmiana, o którą zabiegali inwestorzy.

Tarcza 2.0 wprowadziła uproszczone formalności zakończenia budynków wielorodzinnych. Poprzednio budowa kończyła się wydaniem pozwolenia na użytkowanie. W czasie pandemii trudno je uzyskać.

Czytaj też: Koronawirus: zgłoszenia i pozwolenia budowlane będzie można uzyskać także online

Po wejściu w życie zmian z tarczy antykryzysowej 2.0 wystarczy zawiadomić o zakończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, a następnie odczekać określony czas.

Jeżeli powiatowy inspektor nie wniesie sprzeciwu i nie nałoży obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie, można uznać, że zaakceptował inwestycję. Jest to tzw. milcząca zgoda.

Problem w tym, że tarcza antykryzysowa 2.0 nie odwieszała biegu terminu dla milczącej zgody na czas pandemii. Przepis o uproszczonych formalnościach był więc zamrożony.

Termin odwiesza tarcza 3.0. Przy okazji jednak wydłuża z 14 do 21 dni czas oczekiwania na milczącą zgodę. Dzięki temu nadzór budowlany będzie miał więcej czasu na zajęcie się zawiadomieniem.

Zmianę chwali Polski Związek Firm Deweloperskich.

– Usprawni załatwianie formalności budowlanych – ocenia Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

– Najbardziej cieszymy się z odwieszenia terminu decyzji środowiskowej oraz milczącej zgody przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy. Wydłuży się wprawdzie o tydzień termin oczekiwania na zgodę, ale nie jest to zbyt duże utrudnienie. Najważniejsze, że terminy biegną – uważa Konrad Płochocki.

Zmianę chwali również Bogdan Dąbrowski, radca prawny Urzędu Miasta w Poznaniu.

– To niewątpliwie ułatwienie, podobnie jak możliwość występowania o wydanie pozwolenia na budowę także za pomocą PUAP. Dotychczas obowiązujące przepisy nie pozwalały na składanie w urzędzie miasta projektu budowlanego w formie elektronicznej. Umożliwia to dopiero tarcza antykryzysowa 2.0 – twierdzi mec. Dąbrowski.

– Docierają do nas apele od inwestorów o szybkie i sprawne prowadzenie postępowań i wydawanie decyzji administracyjnych. Jesteśmy im przychylni, staramy się, ale jest sporo przeszkód. Wiele osób jest na urlopach w związku z opieką nad dziećmi lub pracuje zdalnie. Dlatego urząd nie działa tak sprawnie – tłumaczy mec. Dąbrowski.

Ministerstwo Rozwoju zwróciło się także do wojewodów oraz wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego o umożliwienie składania podań w formie elektronicznej.

– Rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 wymusza ograniczenie osobistych kontaktów z klientami. Organy nadzoru budowlanego powinny dostosować tryb rozpatrywania spraw do aktualnej sytuacji. Dlatego zalecam umożliwienie klientom składania wszelkich podań za pomocą poczty elektronicznej wraz z załącznikami w formie skanów – mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Jeśli w tak złożonym podaniu będą braki formalne, obywatel zostanie wezwany do ich uzupełnienia w ciągu 14 dni po zakończeniu stanu epidemii.

W tym czasie organy powinny dokonać analizy złożonej elektronicznie dokumentacji, by móc załatwić sprawę możliwie szybko po dostarczeniu wymaganych oryginałów.

Może to dotyczyć większości procedur, w szczególności pozwoleń na budowę, rozbiórkę, zmiany pozwolenia na budowę, zgłoszenia budowy lub innych robót budowlanych, zgłoszenia z projektem, zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego bez robót wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Tarcza antykryzysowa 3.0 odblokuje załatwianie formalności budowlanych. To kontynuacja zmian, jakie wprowadziła tarcza 2.0, która wkrótce wchodzi w życie.

Nowe przepisy odwieszają bieg terminów do wydania decyzji środowiskowej; wcześniej tarcza 2.0 zrobiła to dla warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego