Pożegnalny pocałunek KISS

KISS, gwiazda horror rocka, wystąpi 18 czerwca w Krakowie. Przyjedzie do Polski pierwszy raz, a wiele wskazuje, że ostatni, bo pod szyldem pożegnalnego tournée „End Of The Road".

Aktualizacja: 18.06.2019 12:29 Publikacja: 18.06.2019 12:20

Pożegnalny pocałunek KISS

Foto: Wikimedia Commons (fot Llann We/CC BY-SA 3.0)

Zespół nazywany jest „pierwszym muzycznym cyrkiem świata", na co zasłużył sobie ekstrawaganckimi makijażami, glam-rockowymi kostiumami i efektami pirotechnicznymi, które zaskakują fanów, wystrzeliwując z najmniej oczekiwanych miejsc i rekwizytów, w tym instrumentów. Muzycy zioną też ogniem, a kiedyś imitowali picie krwi.

Zespół powstał na przełomie 1972 i 1973 r. założony przez Paula Stanleya, dziecko żydowskich uciekinierów z nazistowskich Niemiec i Gene’a Simmonsa, którego mama wywiozła z powojennych Węgier do Nowego Jorku przez Izrael. To ważne szczegóły biografii, ponieważ wiele było potem szumu wokół pisowni zespołu, przypominającej liternictwo nazistowskiej formacji SS. W Niemczech grupa musiała zmienić logo, dostosowując się do antynazistowskich ustaw.

Muzycy długo inwestowali w zespół, żyjąc skromnie z koncertów, dopóki nie nagrali przeboju „Rock And Roll All Nite”, spopularyzowanego dzięki płycie „Alive!”. Trzy wcześniejsze studyjne nie przynosiły wielkich zysków, dlatego muzycy żywili się na tournee jedzeniem z puszek, dzielnie znosząc wysoką temperaturę w tanich salach, gdzie pot spływał po nich wraz z kunsztownymi makijażami.

Ale to właśnie makijaże upodabniające KISS do gwiazd komiksu oraz fantazyjne kostiumy i buty na wysokich obcasach przyciągały amerykańskie dzieciaki spragnione muzycznego thrillera.

Muzycy przybrali pseudonimy: Starchild, The Demon, The Catman, The Space Ace, a wokół nich ruszyła promocyjna machina, zarabiająca krocie na sprzedaży plakatów, maskotek, gadżetów. Muzyka wbrew wizerunkom nie była agresywna – glam rockowa, a potem wręcz dyskotekowa. Tak rodziła się coraz szersza grupa fanów zwana KISS Army. Dzięki niej grupa sprzedała 100 mln albumów.

Światowy sukces przyniósł zespołowi album „Dynasty” z 1979 r.. Wylansował go hit „I Was Made For Lovin’ You”.

Ostatecznie pierwszy, najbardziej burzliwych okres działalności miał również burzliwe zakończenie, spowodowane zmianami kadrowym: nie wszyscy dali sobie radę z używkami.

Potem grupa pojawiała się bez makijaży – m. in. na okładce płyty „Lick It Up” z 1983 r. Jednak największe zainteresowanie wywoływał zawsze klasyczny wizerunek i takim posługiwali się muzycy podczas come-backu po 2001 r.

Warto dodać, że Gene Simmons żyje przykładnie z stałym związku z byłą modelką „Playboya” i ma dwójkę dzieci. Popierał wojnę prezydenta Busha juniora w Iraku, a potem głosował na Baracka Obamę.

Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz