fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Będzie bojkot Eurowizji w Izraelu? Gwiazdy krytykują

Dewayne Barkley/CC BY 4.0
Ponad 100 członków branży rozrywkowej, w tym osobowość medialna Sharon Osbourne, frontman Kiss Gene Simmons i menedżer muzyczny Scooter Braun wypowiadają się przeciwko proponowanemu bojkotowi tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji w Izraelu.

Izrael będzie w maju gospodarzem tegorocznej konkursu Eurowizji. W Wielkiej Brytanii wiele gwiazd wezwało BBC, by relacja z tego wydarzenia była odwołana z powodu okupowania przez Izrael terenów palestyńskich.

Przeciwko bojkotowi są osoby, które podpisały list otwarty w tej sprawie. Ich zdaniem byłoby to "obalenie ducha konkursu i przekształcenie go z narzędzia jedności w broń podziału".

"Jednoczące wydarzenia, takie jak konkursy wokalne, mają kluczowe znaczenie dla pokonania naszych podziałów kulturowych i zjednoczenia ludzi z różnych środowisk" - przekonują.

Do bojkotu konkursu wezwali m.in. muzyk Roger Waters, pionier muzyki elektronicznej Brian Eno oraz reżyserzy filmowi Ken Loach i Mike Leigh. "Dopóki Palestyńczycy nie będą mogli cieszyć się wolnością, sprawiedliwością i równymi prawami, nie powinno być mowy o tym, że państwo odmawia im ich podstawowych praw" - pisali w swoim liście w ubiegłym roku.

Pod petycją o wycofanie się z transmisji wydarzenia podpisało się w internecie prawie 40 tys. osób.

"Konkurs Piosenki Eurowizji nie jest wydarzeniem politycznym i nie popiera żadnego politycznego przesłania ani kampanii. Konkurs zawsze wspierał wartości przyjaźni, integracji, tolerancji i różnorodności. Nie uważamy, aby właściwe było wykorzystanie udziału BBC ze względów politycznych. Z tego powodu weźmiemy udział w tegorocznym wydarzeniu" - odpowiadało BBC.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA