fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

TK: Celnik nie musi zostać przywrócony

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Umorzenie postępowania ze względu na znikomą szkodliwość czynu funkcjonariusza to nie to samo, co umorzenie postępowania ze względu na brak winy.

Trybunał Konstytucyjny badał w czwartek przepisy ustawy o Służbie Celnej. I uznał, że niemożność przywrócenia funkcjonariuszy do służby, wobec których toczyło się postępowanie karne, ale zostało umorzone ze względu na znikomą szkodliwość czynu, nie narusza konstytucji.

– Specyfika pracy w służbach mundurowych uzasadnia dopuszczalność wprowadzenia wyższych wymagań personalnych, kwalifikacyjnych i charakterologicznych od kandydatów, a także odmiennego i bardziej rygorystycznego niż dla pozostałych profesji określenia zasad zwolnienia ze służby – uzasadniał wyrok sędzia Stanisław Biernat.

Według Trybunału Konstytucyjnego nie można także przyjąć, że celnik, wobec którego sąd umorzył postępowanie ze względu na znikomą szkodliwość czynu, ma być traktowany tak jak ten, wobec którego umorzono postępowanie ze względu na brak znamion czynu zabronionego czy okoliczności wyłączające winę. Czyn zabroniony tego pierwszego został bowiem popełniony.

Sygn. akt: P 2/14

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA