fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Na rynku luksusu czas płynie inaczej

Apartament w stołecznym wieżowcu Cosmpolitan firmy Tacit Investment
materiały prasowe
W sercu Warszawy ma powstać 105-metrowa wieża. Tymczasem w ofercie są wciąż mieszkania w dwóch drapaczach, których budowa zaczęła się lata temu.

Luksusowy wieżowiec mieszkalny przy rondzie ONZ w Warszawie planuje kaliski deweloper FB Antczak. – Będzie tam ok. 6 tys. mkw. PUM (powierzchni użytkowej mieszkalnej – red.) – usłyszeliśmy od rzeczniczki firmy.

Adres w kolekcji

Apartamenty w warszawskim Cosmpolitanie firmy Tacit trafiły do oferty w 2013 r. W 2015 r. zmienił się zarząd firmy, który zapowiada, że sprzedaż ma się zakończyć w tym roku. Z 236 apartamentów do kupienia pozostało dziesięć – od 77 do 160 mkw.

Karolina Kaim, twórczyni High Level Sales & Marketing by Tacit Group, podkreśla, że dynamika sprzedaży ekskluzywnych nieruchomości jest zmienna. – Najlepsze sprzedają się w zaledwie kilka lat, ale są też takie, w których proces ten trwa znacznie dłużej – mówi. – Wśród nabywców ekskluzywnych nieruchomości są klienci, którzy kupują, bo chcą mieć konkretny adres w swojej kolekcji. Są też tacy, którzy dokładnie sprawdzają wyniki finansowe. Prawdziwy luksus to: „kupuję, bo chcę". Zakup inwestycyjny to dobrze ulokowany kapitał – podkreśla.

Podaje także, że wartość całego rynku nieruchomości premium w 2018 r. wyniosła 1,34 mld zł – o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. – Sprzedaż z roku na rok rośnie. Z naszego raportu High Level Book wynika, że w 2018 r. w siedmiu największych badanych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź) sprzedano 711 luksusowych apartamentów. To wzrost o 19 procent w stosunku do 2017 r. (598) – informuje Karolina Kaim.

Sprzedaż apartamentów w innej wieży, Złotej 44, ma się zakończyć w ciągu dwóch lat. W budynku jest 287 mieszkań. Firma BBI Development nie podaje, ile znalazło nabywców. Budowa zaczęła się w 2008 r. W 2014 r. inwestycję przejęło międzynarodowe konsorcjum spółek Amstar i BBI Development. W 2015 r. nowy inwestor rozpoczął sprzedaż apartamentów, a dwa lata później budynek został oddany do użytku.

– Prawdziwie luksusowe inwestycje możemy policzyć na palcach – mówi Michał Skotnicki, prezes BBI. – Muszą spełniać wiele kryteriów. To m.in. świetny adres, najwyższej jakości wykończenie, co najmniej trzymetrowa wysokość apartamentu, rozbudowane usługi, jak spa z basenem.

I wysoko, i kameralnie

– Na rynku mieszkań luksusowych inaczej płynie czas – komentuje Marcin Krasoń, ekspert Obido.pl. – Także wielkość tego rynku jest inna niż segmentu mieszkań popularnych. Zarówno podaż, jak i popyt są ograniczone. Rynek ten będzie jednak rósł, bo z roku na rok rośnie liczba zamożnych Polaków.

Krasoń zauważa, że ze względu na ograniczony popyt i wysokie ceny luksusowe mieszkania sprzedają się dużo wolniej. – Czasami nie ułatwiają tego kontrowersje wokół budynku – mówi. – Wolne mieszkania we wprowadzonych kilka lat temu na rynek apartamentowcach nie znaczą jednak, że na nowe inwestycje nie ma miejsca – zastrzega.

I dodaje, że to, co w Polsce nazywamy nieruchomością premium lub luksusową, gdzieś indziej nie zawsze zostanie za taką uznane. – Inaczej luksus widzi polski prezes, inaczej arabski szejk. Mamy swój poziom luksusu – tłumaczy. – Segment luksusowy w Warszawie to zarówno wysokościowce, jak i kameralne apartamentowce poukrywane w zielonych okolicach Powiśla, Łazienek czy ogrodu Saskiego. Poza Warszawą najbardziej rozpoznawalne są Sky Tower we Wrocławiu i Sea Towers w Gdyni. To luksusowe wysokościowce. Mniejsze inwestycje na najwyższym jak na Polskę poziomie znajdziemy też w Krakowie czy pozostałych lokalizacjach Trójmiasta.

Dominik Stojek, ekspert i partner associate w Deloitte, komentuje, że luksusowe nieruchomości powstają głównie w największych miastach. – Największa grupa zamożnych Polaków mieszka w Warszawie lub jest z nią związana zawodowo, więc najwięcej obiektów tego typu przybywa w stolicy – mówi ekspert. – W ostatnich sześciu latach powstało blisko 20 takich obiektów, a w budowie jest ponad dziesięć kolejnych. Warszawa charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem siły nabywczej na mieszkańca w Polsce, przewyższając średnią krajową o 87 proc. i osiągając poziom 95 proc. średniego PKB per capita dla krajów UE.

Ekspert Deloitte zauważa, że luksusowe nieruchomości w Polsce charakteryzują się najczęściej niską, kameralną zabudową. – To odrestaurowane kamienice (np. Foksal 13–15) lub nowo wybudowane obiekty, jak np. The Tides – wskazuje. – Do nieruchomości luksusowych należą też wille poza centrum miast. Ciekawym segmentem rynku są coraz bardziej modne lofty będące często w podobnym przedziale cenowym co nieruchomości luksusowe. Nie zawsze jednak oferują tak szeroką gamę dodatkowych udogodnień jak pozostałe mieszkania luksusowe.

Dodaje, że w Warszawie powstaje kilkanaście luksusowych budynków, spośród których tylko jeden jest drapaczem chmur (Unique Tower). Pozostałe obiekty charakteryzują się średnią lub niską linią zabudowy. – Planowane są trzy kolejne obiekty wysokościowe: Grzybowska 59, Liberty Tower oraz Rondo Daszyńskiego – mówi Dominik Stojek.

Potwierdza, że deweloperzy liczą się z długim okresem sprzedaży luksusowych mieszkań, co znajduje odzwierciedlenie w ich polityce cenowej, tak aby ich marża współgrała z tempem sprzedaży i kosztem finansowania.

– Atrakcyjność mieszkań luksusowych zależy od wielu czynników, z których część jest odporna na upływ czasu – mówi Dominik Stojek. – Budynki mają najczęściej znakomitą lokalizację oraz szereg udogodnień i najwyższy standard wykonania i wyposażenia. Zarządzający takimi budynkami również obserwują trendy na rynku mieszkań luksusowych, odpowiednio modyfikując ofertę. Obiekty często charakteryzują się ciekawą historią, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność. Czasami dodatkowym motywem zakupu są względy towarzysko-biznesowe związane z potencjalnymi sąsiadami w budynku. Deweloper może też zawsze reagować na zmieniające się otoczenie, dostosowując cenę do oczekiwań rynku.

Czy luksus się starzeje – o tym w piątek w „Nieruchomościach"

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA