fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Polacy nie lubią dzielić ścian z sąsiadem

BIG
Niemal 56 proc. Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Mieszkania w bloku wolą m.in. Hiszpanie i Szwajcarzy - podaje HRE Investments.

Firma wzięła pod uwagę dane Eurostatu. - Już od 12 lat w blokach mieszka mniejsza część Polaków - zwraca uwagę Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. - Zupełnie inaczej jest w Estonii, Grecji, Hiszpanii na Malcie i w Szwajcarii - dodaje.

Jak zauważa Turek, jeszcze w 2006 roku większość Polaków mieszkała w blokach. - Przez lata to się jednak powoli zmieniało - mówi ekspert. - Powód jest prosty - większość nowych mieszkań powstawała jako inwestycje indywidualne, a nie deweloperskie. Oznacza to, że w Polsce powstawało więcej domów jednorodzinnych niż mieszkań w blokach. W efekcie z roku na rok rósł odsetek obywateli mieszkających w domach jednorodzinnych. Szczyt został osiągnięty w 2016 roku, kiedy nawet 57 proc. Polaków mieszkało w domach.

Z analiz HRE Investments wynika, że Polacy chętnie wybierają domy jednorodzinne (50,1 proc. rodaków). - Kilkakrotnie mniej popularne są domy w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej (5,6 proc. obywateli) - podaje Bartosz Turek. - To zupełnie odwrotnie niż na przykład w Holandii, na Malcie, w Wielkiej Brytanii czy Belgii. Mieszkańcy tych krajów w 40-60 proc. przypadków mieszkają właśnie w domach szeregowych lub bliźniaczych. Do tego kolejne - od kilku do nawet kilkudziesięciu proc. obywateli mieszka w domach wolnostojących.

Ekspert podkreśla, że podobne jak w Polsce umiłowanie do niedzielenia nawet jednej ściany z sąsiadem to rzecz powszechna w Bułgarii, Danii, Chorwacji, na Węgrzech, Rumunii, Słowenii i Norwegii. - W tych krajach od 40 do nawet ponad 60 proc. obywateli mieszka w wolnostojących domach jednorodzinnych - mówi Turek.

Dodaje, że w większych blokach, gdzie jest przynajmniej dziesięć lokali - mieszka tylko 34,7 proc. Polaków. - Blokowiska są więc domem dla mniej więcej jednego na trzech rodaków - szacuje analityk HRE Investments. - Więcej blokowisk znajdziemy w takich krajach jak Słowacja, Czechy, Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, gdzie potrafi tak mieszkać nawet ponad połowa obywateli. Blokowiska równie popularne co w Polsce znajdziemy natomiast w krajach skandynawskich (Szwecja, Finlandia, Dania) i w Hiszpanii. W krajach strefy euro (19 krajów) powoli choć konsekwentnie rośnie odsetek osób mieszkających w blokach. Podczas gdy w 2005 roku w mieszkaniu żyło 44,1 proc. obywateli 19 krajów strefy euro, to w 2017 roku odsetek ten wynosił 47,8 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA