fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

#RZECZoBIZNESIE: Grzegorz Kawecki: Mieszkanie + zaburzy rynek mieszkaniowy

tv.rp.pl
Nie wierzę w powodzenie tego programu. Państwo nie powinno się wtrącać w ten sposób w regulowanie rynku – mówi Grzegorz Kawecki, prezes firmy deweloperskiej SGI, gość programu Marcina Piaseckiego.

Firma SGI ma rodowód szczeciński, ale działa w 6 miastach w Polsce. - Prowadzimy inwestycje mieszkaniowe z zakresu budownictwa mieszkaniowego, ale również biurowce – mówił Kawecki.

- Nie powiedziałbym, że rynek rozgrzany jest do czerwoności, aczkolwiek jest to dobry czas dla firm budowlanych. Również dobry czas dla klientów – dodał.

Tłumaczył, że klienci wycofują swoje środki finansowe z banków i pozyskują lokaty w postaci mieszkań. - Wbrew pozorom, ceny mieszkań nie poszybowały w górę, są na stabilnym poziomie. Klienci mogą wybierać w dobrych lokalizacjach i dobrych cenach – ocenił.

Gość podkreślił, że zawsze dla klienta liczy się lokalizacja. - Jeżeli ona jest dobra, to patrzy się na jakość mieszkania. Są to 2 czynniki decydujące o zakupie mieszkania – mówił.

Kawecki przyznał, że ze wzrostem kosztów w branży budowlanej zmagają się głównie młode firmy na rynku mieszkaniowym. - Koszty produkcji mieszkań wzrosły ok. 20 proc. - stwierdził.

Zaznaczył, że próba regulowania rynku przez obecny rząd może wpłynąć na trwający boom.

- Rząd rozpoczął program Mieszkanie +. Jest to dosyć ostra próba wejścia w rynek budowy mieszkań na wynajem. Rząd obliczył, że w Polsce jest 360 mieszkań na 1000 mieszkańców, średnia europejska to ok. 500. Ale popatrzmy, które miasta się rozwijają. Rozwija się Warszawa, Gdańsk, Łódź, duże aglomeracje. Tam ten stosunek jest zupełnie inny, ok. 520 mieszkań na 1000 mieszkańców. Naszym zdaniem ta regulacja jest niesłuszna i niepotrzebna – ocenił gość.

- Nie wierzę w powodzenie tego programu. Będzie tylko zaburzeniem rynku. Państwo nie powinno się wtrącać w ten sposób w regulowanie rynku. Państwo może stworzyć możliwości rozwoju i pozyskiwania mieszkań dla ludzi młodych jak było to w latach poprzednich – dodał.

Kawecki ocenił, że Mieszkanie + nie będzie udanym projektem, bo jest to bardzo trudna branża.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA