fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Grupę krwi człowieka można zmienić dzięki enzymom bakterii

stock.adobe.com
Naukowcy odkryli, że enzymy bakterii występujących we florze jelitowej mogą skutecznie zmienić grupę krwi z "A" na "0". Ta ostatnia jest najbardziej uniwersalną grupą krwi, doskonale nadającą się do transfuzji niezależnie od grupy krwi jaką ma potrzebujący transfuzji biorca - informuje BBC.

Odkrycia dokonali naukowcy z kanadyjskiego University of British Columbia. Twierdzą oni, że już wkrótce rozpocznie się faza kliniczna testów nad ich odkryciem.

Okazuje się, że enzymy bakterii występujących we florze jelitowej usuwają markery z powierzchni czerwonych ciałek krwi obecne w komórkach krwi z grupy "A". W efekcie system immunologiczny człowieka przyjmując takie komórki "jest przekonany", że jest to krew typu "0" - i w efekcie nie odrzuca transfuzji.

BBC przypomina, że w sytuacji, w której osoba potrzebuje pilnej transfuzji krwi może nie być czasu na sprawdzenie jej dokładnej grupy krwi. W takim przypadku tylko transfuzja krwi grupy "0" nie będzie zagrażać życiu pacjenta.

BBC przypomina, że prace nad sposobem zmiany grupy krwi trwają od jakiegoś czasu. Jednak Stephen Withers prezentujący nowe odkrycie na forum American Chemical Society w Bostonie twierdzi, że użycie enzymów bakterii z flory jelitowej jest najbardziej obiecujące.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA