Przegląd prasy: Od pierwszej damy po posłankę Pawłowicz

Dzisiejsze dzienniki i tygodniki przynoszą wiele ciekawych informacji z różnych dziedzin. Tym razem najciekawsza zdaje się polityka i muzyka, choć i w gospodarce wiele się dzieje.

Publikacja: 25.04.2016 08:04

Przegląd prasy: Od pierwszej damy po posłankę Pawłowicz

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Parę naprawdę ciekawych tekstów jest w dzisiejszej „Rzeczpospolitej". Na froncie jest o faktycznych decydentach w naszym kraju („Oni rządzą Polską"). Przewodzi im oczywiście Jarosław Kaczyński, ale i inne postacie są nietuzinkowe.

„Rząd płaci mniej" to tekst o obniżkach pensji dyrektorów w ministerstwach. To efekt ustawy PiS o urzędnikach. Choć może jest i przejrzyściej to nadal wielu dyrektorów zarabia więcej od ministrów, a w szczególności wiceministrów. Problem płac tych ostatnich jest znany od lat. Teraz pojawią się plotki o podwyżce dla nich, ale i tu powiązanie ich uposażeń z tym co dostają posłowie jest barierą, bo zyskać musieliby też posłowie, a ci chyba na podwyżkę nie zasługują...

Dział kultury „Rzeczpospolitej" swój najważniejszy tekst poświęcił zmarłej gwieździe muzyki - Princowi. Z artykułu pt. „Prince – wielki mały Książę" można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu i twórczości tego niepospolitego artysty choćby takich, że mimo niskiego wzrostu (158 cm) uwielbiał grać w koszykówkę i że sam często robił próby techniczne przed koncertami.

Na łamach ekonomicznych jest ciekawa rozmowa pt. „Nie jesteśmy wielkim Chopinem".  Nie dotyczy ona jednak oczywiście muzyki a warszawskiego lotniska. Nowy dyrektor naczelny Portów Lotniczych stwierdza w niej m.in., że w Polsce nigdy nie było strategii rozwoju lotnictwa i transportu w ogóle. Odnosi się też do kwestii bezpieczeństwa na stołecznym lotnisku po zamachach w Brukseli.

Również w „ekonomii" może przeczytać, że w tym sezonie nie powinien upaść żaden znaczący touroperator turystyczny („Wakacje raczej bez bankructw"). Dobre wiadomości dla wyjeżdżających na zorganizowane formy wypoczynku są takie, że największe firmy turystyczne się umacniają, a wszyscy touroperatorzy znaleźli zamienniki dla krajów, w których ostatnio miały miejsce zamachy terrorystyczne.

Ponadto, z czołówki stron ekonomicznych możemy się też dowiedzieć, że niemiecki gigant motoryzacji – Mercedes – zainwestuje setki milionów euro w nową fabrykę silników w naszym kraju („Mercedes zainwestuje 800 milionów euro" ). To jeszcze nieoficjalne info, ale przecieki z samej firmy i Ministerstwa Rozwoju na to mocno wskazują. Dziś mają znaleźć potwierdzenie. Oby tak się stało, bo wiadomo, że z lokalizacją na Dolnym Śląsku mocno rywalizowali Węgrzy i Rumunii.

„Gazeta Wyborcza" na swej czołówce zamieszcza pięciopunktowy apel m.in. trzech byłych prezydentów Polski, byłego premiera i przywódców Solidarności w obronie państwa prawa. Wytacza w nim całą serię zarzutów wobec obecnych rządzących.

„Gazeta Wyborcza" przypomina też o 70. urodzinach wybitnego aktora Andrzeja Seweryna („Siedem razy Seweryn"). Przybliża jego sylwetkę w siedmiu odsłonach przypominając m.in., że to słynący z pracowitości aktor międzynarodowy (i francuski), który zagrał m.in. u boku Catherine Deneuve w nagrodzonych Oscarem „Indochinach".

„Dziennik Gazeta Prawna" na swym froncie pisze o emeryturach („Emerytury w górę. O 5 zł"). DGP wskazuje, że potrzebujemy nowego mechanizmu podwyżek tych świadczeń.

DGP pochyla się też nad górnictwem przedstawiając alfabet Polskiej Grupy Górniczej, która już 1 maja br. ma zastąpić Kompanię Węglową („Polska Grupa Górnicza od A do Z"). Pytanie czy ta zmiana uratuje 11 kopalni.

A co w tygodnikach? „Do rzeczy" obwieszcza, że w okładkowym tekście „Dopaść pierwszą damę" odsłania kulisy kampanii przeciw małżonce Prezydenta RP. Jak pisze autor, wrogie Andrzejowi Dudzie media prezentują skrzywiony obraz Agaty Kornhauser-Dudy. Co ciekawe broni jej była kandydatka do urzędu prezydenckiego Magdalena Ogórek mówiąc o niej, że to miła, zasadnicza kobieta z klasą. O Agacie Dudzie jest też rozmowa z Elżbietą Jakubiak, byłą szefową gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tytuł jest pozytywny – „Dyskrecja i spokój to atuty prezydentowej", a przepytywana stwierdza, że obecna pierwsza dama jest bardziej atakowana niż jej przeciwniczki.

„Do rzeczy" wraca też do afery taśmowej. Tytuł tekstu mówi sam za siebie – „Rozmowa Kulczyk-Graś i zmiana redaktora naczelnego „Faktu".

W tym samym tygodniku jest też o tym co się dzieje w moim ulubionym zespole rockowym. Otóż z tekstu „Frontman zastępczy" dowiaduję się, że w AC/DC na wokalu Briana Johnsona zastąpi Axel Rose z Guns N' Roses. W ogóle w składzie AC/DC wiele się ostatnio działo. Mimo to życzę im dalszego grania, a Axla Rosa nie skreślam, bo będąc nastolatkiem Guns N' Roses też słuchałem i lubiłem, a ich debiutancką płytę „Appetite for Destruction" mam do dziś, nie mówiąc o prawie pełnej dyskografii AC/DC.

Uprawiając nadal „prywatę" nie mogę nie wspomnieć o moim ukochanym tenisie. „Porsche dla Andżeliki" to tytuł tekst w „Rzeczpospolitej" o tym, która z bliskich nam tenisistek wygrała prestiżowy turniej na mączce w Stuttgarcie. Choć nie była to Agnieszka Radwańska to przynajmniej zwyciężczynią okazała się Angie Kerber, która pokonała półfinałową pogromczynię Agnieszki Laurę Siegemund. No i do tego wracający do formy Rafael Nadal. Po dziewiątej wiktorii w Monte Carlo wygrał po raz dziewiąty w Barcelonie. Oba turnieje na clayu. Teraz czas na dziesiąty triumf w Paryżu. !Vamos Rafa!

O Radwańskiej, Kerber i Siegemund pisze też „Gazeta Wyborcza" w tekście „Rywalka na fali". Dwie pierwsze zamieniają się ostatnio miejscami nr 2 i 3 w rankingu WTA. Teraz górą jest Agnieszka, choć jej przewaga to tylko 35 pkt.

W „Newsweeku" też piszą o Agacie Dudzie. Tu nie jest już tak miło i delikatnie jak w „Do rzeczy". Tygodnik pisze, że żona prezydenta nie pojawiła się na obchodach rocznicy smoleńskiej i pyta czy chodzi o politykę czy coś innego. W tekście roztrząsane są wszelkie plotki nt. relacji prezydenckiej pary i poglądów pierwszej damy.

„Newsweek", a konkretnie dwie autorki zajęły się też inną kobietą z obecnego obozu władzy". „Bulterierka prezesa" to tekst o posłance Krystynie Pawłowicz. To barwna postać i barwny jest też artykuł. Jest też długi. Posłance poświęcono aż cztery strony tekstu (i jedną ilustracji, na której występuje w aureoli).

„Wprost" też pisze o płacach, ale nie dyrektorów w ministerstwach jak „Rzeczpospolita", a prezesów w spółkach Skarbu Państwa („Pożegnanie z kominówką"). Tygodnik donosi, że rząd chce, aby zarabiali mniej.

„Wprost" zajęło się też przyszłością Donalda Tuska „Tusk myślami jest już w Polsce". Spekulacje są takie, że nawet jak nie pozostanie na obecnym stanowisku to jednak i tak nie wróci na razie do kraju, bo dostanie inną funkcję za granicą. Pytanie czy sam chce wracać.

Parę naprawdę ciekawych tekstów jest w dzisiejszej „Rzeczpospolitej". Na froncie jest o faktycznych decydentach w naszym kraju („Oni rządzą Polską"). Przewodzi im oczywiście Jarosław Kaczyński, ale i inne postacie są nietuzinkowe.

„Rząd płaci mniej" to tekst o obniżkach pensji dyrektorów w ministerstwach. To efekt ustawy PiS o urzędnikach. Choć może jest i przejrzyściej to nadal wielu dyrektorów zarabia więcej od ministrów, a w szczególności wiceministrów. Problem płac tych ostatnich jest znany od lat. Teraz pojawią się plotki o podwyżce dla nich, ale i tu powiązanie ich uposażeń z tym co dostają posłowie jest barierą, bo zyskać musieliby też posłowie, a ci chyba na podwyżkę nie zasługują...

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?