fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Pułapka na biznes i kontrrewolucja

rp.pl
„Rzeczpospolita” na pierwszej stronie zapowiada środowy debiut na NewConnect spółki Gremi Media - wydawcy tego tytułu oraz „Parkietu”. Jak podaje, to zwieńczenie sześciu lat budowy grupy mediowej przez Grzegorza Hajdarowicza i trampolina do dalszego rozwoju. Wartość spółki budowana jest wokół dwóch dzienników koncentrujących się na biznesie, finansach i prawie, kierowanych do profesjonalistów.

„Rzeczpospolita” ostrzega, że w rządowych zachętach firm do inwestycji kryje się pułapka. Choć wicepremier Morawiecki zapowiedział odejście od ograniczeń terytorialnych przy zwolnieniu od podatku dochodowego, to diabeł tkwi w szczegółach. A projekt zawiera niepokojące ograniczenia. Tzw. małe klauzule obejścia prawa podatkowego w PIT i CIT, analizuje gazeta.

„Rzeczpospolita” ma także rozmowę z Rafałem Trzaskalskim, kandydatem PO na prezydenta Warszawy. Mówi on m.in. o pomnikach Lecha Kaczyńskiego, reprywatyzacji, marszach ONR i pomyśle zburzenia Pałacu Kultury.

„Gazeta Wyborcza” w czołówce podaje, że ponad 1,1 mln zł wydał w 2016 r. ZUS na umowy-zlecenia o wartości od kilku do 125 tys. zł. Dostawali je m.in. obecni wiceprezesi Zakładu oraz doktorantki prezes Gertrudy Uścińskiej i jej współpracownicy z uczelni. Na stronie internetowej gazeta zamieszcza pełną listę tych umów.

„GW” wskazuje, że będzie centralna kontrola cen wody i rząd obiecuje, że nie będzie podwyżek. Choć inwestycje wodno-kanalizacyjne są konieczne i kosztowne - i dziś podnoszą nasze rachunki za wodę. Zmiana nastąpi, bo w miejsce samorządowców stawki będzie ustalać centralny regulator. Przychodzą na myśl dawne, a słusznie minione, czasy.

„GW” przynosi też informację niezwykle ważną dla wszystkich ciekawych świata. Otóż odkryto najstarszego przodka człowieka. Skamieniałe szczątki pierwszego ssaka mającego bezpośredni związek z rodzajem ludzkim znaleziono nie w Afryce, ale na słynnym Wybrzeżu Jurajskim w Dorset w Anglii. Był on mały, przypominał szczura. Ale przecież żył 145 mln lat temu w czasie, kiedy Ziemią niepodzielnie rządziły dinozaury. A w takim towarzystwie lepiej było nie rzucać się w oczy.

„Dziennik Gazeta Prawna” przyjrzał się pracy do Trybunału Konstytucyjnego. Wyszło, że liczba spraw kierowanych do sądu konstytucyjnego drastycznie spada. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wpłynęło ich 261. To aż ponad dwukrotnie mniej niż w 2015 r. Spadek zaufania do TK widoczny jest przede wszystkim na przykładzie skarg konstytucyjnych składanych przez obywateli oraz pytań prawnych kierowanych do TK przez sądy.

„DGP” jako jedyna gazeta zauważył, że dziś przypada rok od niespodziewanego zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Dziennik poświęca niemal cztery strony na podsumowanie tego okresu. Ogólny wniosek jest taki, że choć nie spełniły się prognozy, że Trump doprowadzi do gospodarczej katastrofy, to jednak sukcesów też nie ma.

„Parkiet” dotarł do nowej strategii Pekao. Są w niej ambitne cele: największa kapitalizacja wśród polskich banków, wzrost zysków, wysoki wskaźnik zwrotu z kapitału, ekspansja poza Polską.

„Parkiet” wskazuje, że mimo ogólnego negatywnego nastawienia inwestorów część małych i średnich spółek przekonała ich do siebie. Gazeta je wskazuje, opisuje i analizuje, czy wciąż mają argumenty, by ich akcje kontynuowały zwyżki.

„Puls Biznesu” twierdzi, że na drewno z wiatrołomów po ostatnich huraganowych wiatrach nad Polską apetyt ma nie tylko branża drzewna, ale również… wielka energetyka. Lasy Państwowe mają coraz większy problem ze sprzedażą nagłej nadwyżki surowca. Wyjściem jest jego sprzedaż energetyce.

„PB” przyjrzał się sytuacji w Marvipolu. Otóż podział biznesu spółki na część motoryzacyjną i deweloperską ma wykreować 250-300 mln zł dla akcjonariuszy. Firma ma kolejne pomysły na biznesową ofensywę.

Z tygodników w środę ukazuje się „Polityka”. A w niej czytamy, że Polską rządzi Jarosław Kaczyński stojący w rozkroku na trumnach Piłsudskiego i Dmowskiego. Z obu tradycji czerpie jednak głównie to, co mało chwalebne.

Tygodnik pod znaczącym tytułem „Ociemnienie” wymienia zjawiska, które obserwujemy w kraju, Europie i Ameryce. To fala pseudonaukowych głupstw zalewająca publiczną debatę. Populizm dominujący nad zasadami liberalnej demokracji. „Polityka” stawia więc pytanie, czy mamy już do czynienia z „kontrrewolucją antyoświeceniową”, ale zgodnie z zasadami logiki i języka chodzi chyba raczej albo o rewolucję antyoświeceniową, albo o kontrrewolucję skierowaną przeciwko oświeceniu...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA