Reklama
Rozwiń

Darmowe leki z programu 75+: odpływ pacjentów od specjalistów

Darmowe leki z programu 75+ spowodowały odpływ pacjentów od specjalistów. Teraz więcej medyków chciałoby wypisywać recepty dla starszych pacjentów.

Aktualizacja: 07.12.2016 08:36 Publikacja: 07.12.2016 06:48

Darmowe leki z programu 75+: odpływ pacjentów od specjalistów

Foto: 123RF

Od kiedy ponad trzy miesiące temu Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieodpłatne leki dla seniorów 75+, dr Jarosław Kowal z poradni kardiologii Wojskowego Instytutu Medycznego przyjmuje mniej pacjentów niż wcześniej. Spośród kilkudziesięciu nie zgłasza się kilku, głównie tych po 75. roku życia, których pod opieką ma od dłuższego czasu i którym wypisywał leki, jakie znalazły się na liście „S" (leków darmowych dla seniorów). Ponieważ jednak jako specjalista nie ma prawa do przepisywania ich nieodpłatnie, kilku pacjentów mogło po nie pójść do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Dr Kowal nawet ich rozumie – kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych to duża część emerytury czy renty. Popularny preparat na nadciśnienie kosztuje około 40 zł, a pacjent, np. po zawale musi często przyjmować trzy–cztery leki z listy. Doktor widzi jednak inne zagrożenie: bez odpowiednich badań i monitorowania w poradni specjalistycznej pacjent, często świeżo po zawale, może bardzo szybko stracić zdrowie, bo lekarz POZ nie ma choćby możliwości diagnostycznych kardiologa i łatwo może coś przeoczyć. A taki pacjent szybko może wrócić do szpitala. Dlatego postuluje, by leki z listy „S" mogli wypisywać także specjaliści.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono