fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

E-recepty: lekarze nie będą musieli wpisywać poziomu odpłatności za lek

Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik
Jeszcze w tym roku lekarze wystawiający e-recepty nie będą musieli wpisywać poziomu odpłatności za lek. Zrobi to za nich system.

Zamiast poziomu odpłatności za lek, wypisując elektroniczną receptę, medyk wpisze tylko wskazanie. Znajdzie je w opracowywanym przez resort zdrowia słowniku wskazań dostępnym m.in. w testowanej aktualnie aplikacji „Gabinet". Aplikacja ma być dostępna pod adresem gabinet.gov.pl i w komercyjnych aplikacjach do obsługi praktyk lekarskich. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia, przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Czytaj także:

To znaczy, że jeszcze w tym roku zrealizowany może zostać jeden z postulatów porozumienia ministra zdrowia z Porozumieniem Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z lutego 2018 r., które zakończyło protest w postaci wypowiadania klauzuli opt-out.

Najważniejsze jednak, że, jak wynika z art. 10 ust. 4a, dodanego do projektu po konsultacjach, lekarz, pielęgniarka lub położna „nie ponoszą odpowiedzialności za skutki błędnego działania narzędzia, polegającego na nieprawidłowym określeniu odpłatności w związku z rozbieżnością danych zawartych w narzędziu a przepisami prawa". Jeśli odpłatność zostanie określona błędnie, medycy nie poniosą za to kary.

– To rozwiązanie korzystne również dla pacjentów, którzy za leki zapłacą mniej. W przypadku dwóch odpłatności funkcjonujących dziś w systemie e-recepty uwzględniana będzie ta niższa – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA).

Kolejna zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom farmaceutów. Koniec z publikowaniem obwieszczeń refundacyjnych na kilka godzin przed ich wejściem w życie. Teraz takie obwieszczenie będzie musiało się ukazać co najmniej tydzień wcześniej. – To pozwoli aptekom przygotować się na zmiany na liście. Dotychczasowa praktyka publikowania obwieszczeń w ostatniej chwili narażała ich na olbrzymie straty. Apteka zostawała z lekami, które wypadły z refundacji, i de facto lądowały one w koszu. Pacjenci nie chcieli płacić za lek, jeśli mogli nabyć odpowiednik o wiele taniej – tłumaczy Marek Tomków.

Dodaje, że choć NRA cieszy się ze zmiany, nadal będzie walczyć, by obwieszczenia ukazywały się co trzy, a nie jak dotychczas – co dwa miesiące.

Nowelizacja ułatwi życie także seniorom. Po blisko trzech latach od wejścia w życie nieodpłatnych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia, oprócz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą je mogli wypisać także specjaliści. Obecnie senior musiał się udać do specjalisty, a następnie z listą zalecanych przez niego leków wracał do POZ, by lekarz rodzinny mógł je wypisać bezpłatnie. – Pomijając rozwiązanie prawne, dla pacjentów jest to po prostu krok w kierunku normalności. Pacjenci nie mogli zrozumieć, dlaczego geriatra nie może wypisać im leków 75 plus, a może to zrobić pediatra w POZ. Często to też starsi pacjenci, np. po zabiegach chirurgicznych, musieli się udawać do POZ, gdzie wśród zagrypionych pacjentów czekali na swoje recepty – mówi Marek Tomków.

Rozszerzone zostają także uprawnienia asystentów medycznych, którzy będą mogli wystawiać e-skierowania.

Etap legislacyjny: Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA