fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Prezydium NRL apeluje o wystawianie zwolnień lekarskich w formie tradycyjnej i elektronicznej

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ponownie zaapelowało o niewprowadzanie wystawiania zwolnień lekarskich (e-ZLA) jedynie w formie elektronicznej.

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, po 1 lipca 2018 r. zwolnienia lekarskie mają być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomina, że samorząd lekarski zgłosił szereg zastrzeżeń do tej regulacji, m.in. biorąc pod uwagę trudności w korzystaniu z tego systemu przez lekarzy w wieku emerytalnym, w wystawianiu e-zwolnień na obszarach, w których brak jest dostępu do internetu, czy też w zakresie wystawiania e-zwolnień w czasie wizyt w domu pacjenta. Ponadto problemy z wystawianiem e-ZLA mogą się pojawić w przypadku awarii sieci.

- Wprowadzone wskutek bardzo niewielkiego wykorzystania pierwotnej wersji systemu e-ZLA ułatwienia w jego używaniu w żaden sposób nie mogą uzasadniać likwidacji tradycyjnej formy wystawiania zwolnień po 1 lipca 2018 r. - wskazuje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, i  apeluje, aby obie formy wystawiania zwolnień lekarskich funkcjonowały równolegle.

Źródło: NRL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA