Koordynatorem przedsięwzięcia jest Biuro do Spraw Proobronnych MON. Warto zauważyć, że tak znaczny udział proobronnych w tak dużych manewrach będzie miał miejsce pierwszy raz. Swoje komponenty wystawiły: ObronaNarodowa.pl Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej, Stowarzyszenie FIA, Związek Strzelecki „Strzelec” i Legia Akademicka.

Organizacje proobronne w ramach ćwiczenia będą podporządkowane dowódcom jednostek wojskowych i będą realizowały postawione im zadania w Nowej Dębie, Orzyszu, Wędrzynie i Białej Górze - czytamy na stronie Biura do Spraw Proobronnych. Celem zaangażowania organizacji proobronnych w Anakondzie jest sprawdzenie przyjętych procedur współdziałania z jednostkami wojskowymi.

5 czerwca, w obecności dyrektora Biura do Spraw Proobronnych Waldemara Zubka, dowódca operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki podpisał porozumienie o współpracy, zawarte z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, pomiędzy Dowództwem Operacyjnym RSZ a daną organizacją w sprawie warunków udziału w Anakondzie.

W ćwiczeniu, które trwać będzie do 17 czerwca, ma wziąć udział 30 tys. żołnierzy, w tym około 12 tys. Polaków.