fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Trwają ostatnie przygotowania do przełomowej misji SpaceX

AFP
Dziś o godzinie 22.30 czasu polskiego z Centrum Kennedy’ego na Florydzie w USA wystartuje pojazd kosmiczny Crew Dragon. To historyczny dzień dla amerykańskiej kosmonautyki, gdyż po dziewięciu latach przerwy wracają oni do lotów załogowych z własnego terytorium.

Na szczycie rakiety Falcon 9 w kosmos wyniesiona zostania mierząca osiem metrów kapsuła załogowa Dragon. Pojazd, na którego pokładzie znajdą się astronauci Doug Hurley i Robert Behnken, waży sześć ton.

Ze względu na to, że po dziewięciu latach przerwy Amerykanie wracają do lotów załogowych z własnego terytorium, jest to zdarzenie, którym interesują się całe USA. Wcześniej zmuszeni byli do korzystania ze wsparcia Rosjan.

Start będzie obserwował osobiście prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oraz jego żona Melania.

Misja jest wspólnym przedsięwzięciem agencji kosmicznej NASA oraz SpaceX. Zarówno kapsuła Dragon, jak i rakieta Falcon 9, zostały skonstruowane firmę należącą do miliardera Elona Muska, której NASA jest klientem.

Ze względu na wielkie zainteresowanie wydarzeniem, zaapelowano do Amerykanów, aby nie gromadzili się w okolicach Centrum Kennedy’ego. Wszystko przez pandemię koronawirusa i zalecania utrzymania odpowiedniej odległości od innych osób. NASA zachęca jednak, aby wystrzelenie rakiety Falcon 9 obserwować w telewizji lub przez Internet.

Obecnie szansa na sprzyjające warunki atmosferyczne, które umożliwią rozpoczęcie misji, wynosi 60 proc.

Harmonogram misji przewiduje, że o godzinie 18.15 rozpocznie się transmisja internetowa na kanałach NASA. Około godziny 22.33, planowany jest start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon.

Źródło: NASA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA