fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Niezwykłe zdjęcia. Z tak bliska jeszcze Słońca nie widzieliśmy

DKIST
Największy teleskop solarny na świecie, znajdujący się na Hawajach Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) wykonał zdjęcia Słońca, na których widać elementy Słońca o promieniu zaledwie 30 km. To bardzo szczegółowe zdjęcia - biorąc pod uwagę, że Słońce znajduje się aż 149 mln km od Ziemi - zauważa BBC.

Na zdjęciach wykonanych za pomocą teleskopu widać struktury, przypominające komórki w organizmach żywych, które - jak podaje BBC - są zbliżone wielkością do rozmiarów stanu Teksas.

DKIST to nowy teleskop, który znajduje się na szczycie wulkanu Haleakala na Hawajach, na wysokości 3 tysięcy metrów.

Obserwatorium na szczycie wulkanu powstało, by obserwować Słońce i procesy zachodzące na jego powierzchni. Naukowcy wierzą, że dzięki obserwacji Słońca będzie można lepiej przewidywać wyładowania elektromagnetyczne na jego powierzchni.

Wyrzuty masy ze Słońca - tzw. burze słoneczne - mogą zagrażać satelitom, a nawet urządzeniom elektronicznym na Ziemi. W ekstremalnej sytuacji mogłyby one doprowadzić nawet do globalnej awarii sieci energetycznej.

Jak tłumaczy Matt Mountain, prezes Stowarzyszenia Uczelni na rzecz Badań Astronomicznych (Association of Universities for Research in Astronomy), które zarządza DKIST chodzi o to, by - podobnie jak jesteśmy w stanie przewidywać pogodę na Ziemi, móc przewidywać "pogodę" w kosmosie.

Obserwacje za pomocą DKIST mają być komplementarne wobec obserwacji sondy Solar Orbiter, która ma wykonywać zdjęcia Słońca z odległości "zaledwie" 42 mln km od jego powierzchni.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA