fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

W Teresinie powstaje kaplica według wizji świętego

materiały prasowe
Światowe Centrum Modlitwy o Pokój powstaje w Teresinie pod Warszawą. Takich miejsc ma być na świecie tylko 12.

Specjalna kaplica adoracji, w której modlitwa o pokój na świecie będzie trwała non stop, budowana jest w położonym na terenie gminy Teresin klasztorze franciszkanów w Niepokalanowie, który w 1927 roku założył św. Maksymilian Maria Kolbe. Jej otwarcie przewidziane jest na 1 września – w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

– Staramy się tworzyć takie centra modlitewne tam, gdzie ludzie w sposób szczególny doświadczyli wojny i potrzebują duchowego wsparcia – mówi „Rzeczpospolitej" Piotr Ciołkiewicz, prezes stowarzyszenia Regina Della Pace. – Pierwsza kaplica powstała w Ziemi Świętej, kolejne w Bośni i Hercegowinie, Kazachstanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Korei Południowej, Rwandzie – wylicza.

Ciołkiewicz tłumaczy, że budowa kaplicy w Niepokalanowie nie była przez stowarzyszenie planowana, a pomógł właściwie zbieg okoliczności. – Dowiedzieliśmy się, że miejscowa parafia zaczyna budowę całodobowej kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. A ponieważ św. Maksymilian jest pewnym symbolem okrucieństwa II wojny światowej, a także przykładem poświęcenia się dla drugiego człowieka, kimś, kto w morzu nienawiści był wyspą pokoju, zwróciliśmy się do proboszcza z propozycją, by kaplica stała się częścią wielkiego projektu Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój – wyjaśnia.

– Weszliśmy w ten projekt bez wahania, bo uznaliśmy, że to kolejny znak dany nam z góry dla potwierdzenia tego, że sprawa, do której się zabraliśmy, jest istotna – mówi tajemniczo ojciec Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii w Niepokalanowie.

O co chodzi? Bazylika w Niepokalanowie poświęcona jest Najświętszej Maryi Pannie Wszechpośredniczce Łask. Myśląc o wyglądzie ołtarza adoracji, proboszcz wpadł na pomysł, by jego głównym elementem była postać Maryi z rozpostartymi dłońmi, a między nimi umieszczona byłaby monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Taką wizję przedstawił gdańskiemu artyście Mariuszowi Drapikowskiemu, któremu zlecił wykonanie projektu i budowę ołtarza.

Gdy projekt był już gotowy, w archiwum klasztoru znaleziono list św. Maksymiliana z 1934 roku, w którym pisał: „Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami, monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. (...) Kto zaglądnie do kościółka, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia" – pisał założyciel klasztoru.

– Nie znałem tego listu wcześniej i byłem zdumiony, że wizja Maksymiliana pokrywa się z naszym projektem – mówi o. Sąsiadek. – I jeszcze w tym samym czasie przyszła propozycja, by w naszej bazylice utworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój.

Ołtarz adoracji do niepokalanowskiej kaplicy wykonany będzie ze złota, srebra i kryształu. Maryja stanie się monstrancją dla dużej, 20-centymetrowej, rozświetlonej hostii.

Kaplica powstaje pod honorowym patronatem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Episkopatu Polski, oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej informacji na temat projektu: www.kaplica.niepokalanow.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA