fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Papież w trybie pilnym wzywa polskich biskupów

Papież Franciszek
PAP/EPA
Jesienią polscy hierarchowie mają pojechać do Rzymu z wizytą „ad limina" i spotkać się z Franciszkiem. Według ustaleń „Rzeczpospolitej" wizyta jest organizowana w trybie pilnym.

– To nie jest zwyczajna wizyta, do której złożenia każdy biskup jest zobowiązany co kilka lat – przekonuje nasze źródło za Spiżową Bramą. – To ubrane w elegancką formę wezwanie – dodaje. Inny z naszych watykańskich rozmówców zauważa, że przyjazd polskich biskupów był wstępnie planowany już w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię niektóre wizyty „ad limina" zostały przerwane, inne odłożone w czasie.

Wizyta dość nagła

– Swoich wizyt nie dokończyli np. biskupi francuscy i brazylijscy – tłumaczy duchowny z Kongregacji ds. Biskupów, która organizuje takie wizyty. – Nikt o ich kontynuacji nie wspomina. Nie mówi się o przyjazdach biskupów z innych krajów, których wizyty zostały przełożone, i nagle wyskakują Polacy.

Nasze źródła wskazują na to, że wiadomość o przyjeździe hierarchów znad Wisły pojawiła się krótko po tym, jak u papieża był nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio (15 kwietnia).

– Nie został wezwany, ale sam prosił o spotkanie z papieżem – mówi „Rzeczpospolitej" urzędnik z Sekretariatu Stanu i dodaje, że w trakcie rozmowy abp Pennacchio miał przedstawić Franciszkowi krytyczny obraz sytuacji Kościoła w Polsce. Po tym spotkaniu zdecydowano o zaproszeniu nad Tybr polskich biskupów.

Episkopat Polski oficjalnie poinformował o wizycie 14 maja. Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP, wyjaśnia „Rzeczpospolitej", że pismo z nuncjatury, które trafiło do Sekretariatu KEP oraz biskupów diecezjalnych, nosi datę 10 maja.

Znacznie więcej spraw

Rzecznik potwierdza też nasze ustalenia, że na przygotowanie sprawozdań biskupi dostali czas do końca czerwca.

– Trochę krótko. Zazwyczaj mieliśmy na to pół roku – mówi nam jeden z biskupów.

Dlaczego polscy hierarchowie przeskakują kolejkę i jadą do Rzymu w trybie pilnym? – Do Watykanu napływa coraz więcej zgłoszeń, wskazujących na zaniedbania waszych biskupów przy wyjaśnianiu spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez część duchownych – mówi nasze źródło. – To nie dziesięć czy jedenaście spraw, o których pisały media. Jest ich zdecydowanie więcej – konkluduje.

Dowiedz się więcej: Biskupów zaskoczyła informacja o wizycie „ad limina”

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA