fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Współcześnie przeżyć śmierć Chrystusa

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli w 2017 roku
materiały prasowe
W wielu miejscach w Polsce dziś i jutro odbędą się Misteria Męki Pańskiej. Największe w Poznaniu i w Bydgoszczy.

Popularne w średniowieczu inscenizacje powracają nie tylko do kościołów, ale coraz częściej inspirują również twórców teatralnych. Wielkie widowiska i skromne przedstawienia związane z końcem życia Chrystusa odbywają się w całej Polsce.

Powrót po latach do Góry Kalwarii

Dziesiątki aktorów-amatorów przedstawią dziś o godz.15 na placu przed ratuszem w Górze Kalwarii na Mazowszu  Misterium Męki Pańskiej.

Nawiąże ono do misteriów pasyjnych, które były odgrywane w Nowej Jerozolimie – jak w przeszłości nazywało się to podwarszawskie miasto.

Tradycja została tam zapoczątkowana już w XVII wieku, kiedy to Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium pasyjnym na terenie Mazowsza, a może i całej ówczesnej Polski.

Dzisiejsze widowisko rozpocznie scena historyczna, odwołująca się do tradycji wpisywania wyroku wydanego na Jezusa do akt miejskich – odczytany zostanie „Dekret Piłata", pochodzący z 1761 roku.

Później kilkudziesięciu mieszkańców miasta i okolic w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odegra wielkopiątkowe wydarzenia poczynając od zaparcia się Piotra i sądu Piłata nad Jezusem, poprzez Drogę Krzyżową – spotkanie Jezusa z Matką, scenę Szymona Cyrenejczyka, Weroniki, płaczących Niewiast, Kuszenie Judasza – aż do Ukrzyżowania.

- Tradycyjnie usłyszymy dostojny głos Jacka Kowalskiego, autora tekstu i pieśni Misterium górskokalwaryjskiego, akompaniament Monogramisty JK oraz śpiewy chóru Reditus – zapowiadają organizatorzy.

Podkreślają, że istota Misterium cały czas jest ta sama: publiczny hołd dla Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i duchowe przygotowanie do Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej.

Nad śmiercią i zmartwychwstaniem

Coroczne Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii odbywa się pod honorowym patronatem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

-To wydarzenie jest przede wszystkim sposobnością do zanurzenia się w tajemnicy Chrystusa cierpiącego i wprowadzeniem do głębokiego przeżycia Świąt paschalnych – powiedział ks. Jan Mikołaj Rokosz, kustosz sanktuarium Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii w rozmowie z KAI.

Nad śmiercią i zmartwychwstaniem

Największe w Polsce Misterium Męki Pańskiej rozpocznie się dziś o godz.19 na poznańskiej Cytadeli. - Zrodziło się z pomysłu Artura Piotrowskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a zarazem reżysera i producenta spektaklu-mówią organizatorzy.

Inscenizacja przygotowywana jest przez blisko tysiącosobowy zespół składający się z trzystu aktorów, trzystu chórzystów, wraz z orkiestrą symfoniczną, trzystu harcerzy rozświetlających pochodniami Drogę Krzyżową oraz liczącą sto osób ekipę realizacyjną. W widowisku wykorzystuje się nowoczesne środki techniczne i artystyczne: światło, dźwięk, obraz, przejmującą muzykę i śpiew chóralny oraz efektowne kostiumy i monumentalną scenografię.

Wszystkie te elementy współtworzą niepowtarzalny, niezwykły spektakl, łącząc tradycyjny przekaz z nowoczesną oprawą medialną.

Organizatorzy podkreślają, że Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli, odbywające się raz do roku, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową po zmierzchu na placu pod Dzwonem Pokoju, pozwala przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po Jego śmierć i zmartwychwstanie.

- Od czasu pierwszej inscenizacji uczestnicy podkreślają szczególną wagę sceny Zmartwychwstania. Wyraża ją finał spektaklu, kiedy to zmartwychwstały Chrystus spotyka się ze swoją Matką – tłumaczą.

Misterium Męki Pańskiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów z innych miast, a nawet z zagranicy, którzy co roku, przybywają na Cytadelę. Rocznie ok.100 tys. widzów. - Nie są jedynie publicznością, lecz uczestnikami widowiska w wymiarze wspólnotowym –podkreślają organizatorzy.

A Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej: -„Misterium ma za zadanie odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących. Chcę by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa".

Poznańskie Misterium rozpocznie się tuż po zmroku, o godzinie 19, a dwie godziny wcześniej o 17 odbędzie się Msza św. w kościele Salezjanów na poznańskich Winogradach, w której wezmą udział wszyscy aktorzy w strojach scenicznych i stamtąd przejdą bezpośrednio na Cytadelę.

Męka Chrystusa w dzisiejszej perspektywie

Po raz 18. w Fordońskiej Dolinie Śmierci w Bydgoszczy w Niedzielę Palmową odbędzie się Misterium Męki Pańskiej.

– To miejsce szczególne i uświęcone krwią Polaków. Tam, w roku 1939 od października do listopada zamordowano ponad 1600 osób, głównie mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Niewielka część ofiar została ekshumowana i rozpoznana. Większość nadal spoczywa wzdłuż brukowanej drogi, która dzięki staraniom parafii Królowej Męczenników, jest częścią Golgoty XX wieku - tłumaczą organizatorzy.

Zapraszają w Niedzielę Palmową na dwa widowiska o godz. 16 i 20. - Plenerowe widowisko jak co roku zaangażuje kilkuset aktorów i statystów. Całość rozegra się w scenografii nawiązującej do czasów życia Jezusa. Nie zabraknie Wieczernika, Pałacu Piłata, Grobu Pańskiego, Domu Zacheusza czy pełnego dzieci żydowskiego miasteczka. Okoliczne wzgórza znakomicie będą symbolizować Golgotę – zdradzają organizatorzy.

Bydgoskie Misterium co roku ma nowy niepowtarzalny scenariusz, w którym męka Chrystusa zostaje ukazana w perspektywie różnych wydarzeń historycznych, bądź współczesnych, biblijnych, bądź obyczajowych, różnych postaci, bądź problemów życiowych.

Organizatorzy apelują, aby uszanować charakter oraz miejsce rozgrywania Misterium.- Przed spektaklem należy wyłączyć telefony, a w czasie jego trwania zachować ciszę. Zakazane jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów i przyprowadzania psów – proszą. I tłumaczą : - „To wydarzenie dla wielu z nas jest głębokim przeżyciem, czasem refleksji i modlitwy".

Misteria Męki Pańskiej odbywają się także winnych miastach i miasteczkach w Polsce. Jutro m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Poza tym widowiska związane z ostatnimi godzinami życia i śmiercią Chrystusa są wystawiane w Kałkowie, Kalwarii Wejherowskiej, Przeworsku, Katowicach, Cieszynie, Kalwarii Pacławskiej, Ołtarzewie, Węglówce, Warcie, czy Czerwińsku nad Wisłą, czy Alwernii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA