fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Częstochowa. Proboszcz żądał 800 zł za wydanie karteczki. Teraz przeprasza

fot. kadr z nagrania
Do internetu trafiło nagranie rozmowy proboszcza z Częstochowy z parafianinem, próbującym uzyskać dokument potrzebny do przeprowadzenia pogrzebu zmarłej matki. Ksiądz domaga się 800 zł, tłumacząc, że „nic nie ma za friko”. Onet informuje, że duchowny przeprosił „wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni jego zachowaniem”.

Wideo szybko zyskało sporą popularność w sieci. Na filmie widać rozmowę w kancelarii jednej z parafii w Częstochowie. Nagrany proboszcz odmawia autorowi filmu dokumentu, który umożliwiłaby mu przeprowadzenie uroczystości pogrzebowej na terenie innej parafii, przez innego księdza, zgodnie z wolą zmarłej matki. - To jest wstyd i hańba, żeby wielki sługa boży nie pomógł w żaden sposób zmarłej w pogrzebie, tylko dlatego, że mama zażyczyła sobie pogrzeb gdzie indziej - mówi mężczyzna.

Proboszcz pyta interesanta, ile ten może „dać odstępnego za pogrzeb”. - Tak, żebyśmy byli usatysfakcjonowani. Wtedy zrezygnujemy z pogrzebu. No ile pan da? - dopytuje ksiądz. - W tej chwili to ja nic nie dam, bo dopiero przyjechałem - słyszy w odpowiedzi. - Jak pan nie ma nic, to pan nic nie załatwi. Tak to normalnie wygląda - mówi duchowny. - Albo możemy zrobić to sami i nie będzie pan musiał więcej dopłacić. Tak to panu więcej wyjdzie - dodaje.

- Czy proboszcza aż tak bardzo boli, że ktoś inny te pieniądze weźmie i ktoś inny tę mszę odprawi? No bo nie rozumiem, dlaczego zwykłej kartki nie mogę dostać od proboszcza? - pyta następnie mężczyzna. - Może pan dostać, tylko za odstępne - odpowiada proboszcz. - Za friko nie dam. Nic nie ma za friko - dodaje ksiądz.

Ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik kurii w Częstochowie, w rozmowie z Onetem poinformował, że „ksiądz proboszcz został zobowiązany” do złożenia oświadczenia w tej sprawie. W krótkiej odpowiedzi, wysłanej do portalu, kuria przekazała w piątek, że „po opublikowaniu w Internecie materiału filmowego wikariusz generalny Archidiecezji Częstochowskiej, w celu wyjaśnienia sytuacji, odbył rozmowę z księdzem proboszczem, który oświadczył, że niezależnie od złożoności sytuacji, której dotyczyła rozmowa i bez względu na postawę rozmówcy, jego zachowanie było niewłaściwe, a wypowiedzi niestosowne”.

Kuria dodaje, że nagrany proboszcz „pragnie tym samym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni jego zachowaniem”.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA