fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Kobieta, która była cieniem Stefana Wyszyńskiego. Beatyfikacja prymasa w maju 2021 roku

Maria Okońska
Materiały prasowe
100 lat temu 16 grudnia 1920 roku w Warszawie urodziła się Maria Okońska. Od drugiej wojny światowej blisko współpracowała z Prymasem Wyszyńskim.

To z pewnością jej i jej współpracownicom zawdzięczamy ocalenie wielkiej spuścizny Kardynała Stefana Wyszyńskiego. To ona rozpoczęła spisywanie i nagrywanie kazań i homilii, archiwizację wszystkich dokumentów, rękopisów, a także tysięcy zdjęć. To dzięki niej możemy dzisiaj na na nowo odkrywać spuściznę Prymasa, jak się wydaje bardziej aktualną nawet dzisiaj niż wtedy kiedy nauczał.

W czasie wojny postanowiła stworzyć ośrodek wychowawczy dla młodzieży żeńskiej Miasto Dziewcząt. Z okupacyjnych grup dziewcząt wybrała osiem kobiet i tak powstała Ósemka, początek późniejszego instytutu
świeckiego, który istnieje do dzisiaj jako Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Prymasa ukrywającego się w czasie okupacji w Laskach spotkała w 1942 roku. Od tego momentu towarzyszyła
Prymasowi praktycznie non stop, wspierając go intelektualnie, modlitwą, pracą organizacyjną i ewangelizacyjną. W 1948 za swoją działalność została aresztowana. I wtedy jednak nie przestała ewangelizować min. Julii Brystygierowej „krwawej Julii” z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Była jedynym świadkiem składania przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego. Składał je w Komańczy w czasie uwięzienia, wtedy kiedy 26 sierpnia 1956 roku miliony wiernych składały je na Jasnej Górze.

Postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Po śmierci Prymasa zabiegała o Beatyfikację Kardynała Tysiąclecia - wiele wskazuje na to, że przełożona ze względu na pandemię Beatyfikacja
nastąpi - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - 28 maja 2021 roku.

Instytut Prymasowski jest kontynuacją Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze, który ustanowił Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński 3 maja 1957 r. Celem Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze była pomoc w realizacji dzieła Ślubów Jasnogórskich i Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski. Historyczną zasługą Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze jest dokonanie nagrań, opracowanie, zachowanie i upowszechnianie kazań Prymasa Tysiąclecia. Ze względu na ten fakt kardynał Stefan Wyszyński przekazał swoje prawa autorskie Instytutowi Prymasowskiemu Ślubów Narodu. Obecnie prawa te posiada Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Celem istnienia i działania Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego jest dalsze zabezpieczenie i upowszechnianie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia. Mądrość jego nauki jest bowiem skarbem nie na jedno pokolenie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA