fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 24 maja

AFP
Jakub Czermiński
Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 21 326, liczba zgonów z powodu COVID-19 - do 996 *** 18 maja rozpoczął się w Polsce III etap łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa - od tego dnia wznowiona została działalność m.in. salonów fryzjerskich i restauracji *** Od 25 maja w szkołach prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla uczniów klas I-III *** Na całym świecie potwierdzono ponad 5,3 mln zakażeń koronawirusem *** Liczba ozdrowieńców przekroczyła 2 mln *** Liczba ofiar COVID-19 to ponad 341 tysięcy

23:20

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejne doniesienia od wczesnych godzin porannych na rp.pl.

23:10

W Indiach od poniedziałku przywrócone zostaną krajowe połączenia lotnicze. Minister ds. lotnictwa cywilnego stwierdził, że negocjacje w tej sprawie były trudne. Władze części indyjskich stanów opowiadały się za ograniczeniem liczby lotów.

22:34

Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego porównał postępowanie Chin po wybuchu epidemii koronawirusa do tuszowania przez ZSRR katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. – Za 10 lub 15 lat obejrzymy o tym serial – dodał Robert O’Brien w rozmowie z NBC.

21:53

12 domów studenckich w Polsce, usytuowanych m.in. w Gdańsku, Kaliszu, Łodzi i Wrocławiu, wykorzystywanych jest jako miejsca kwarantanny, izolacji chorych oraz zakwaterowania personelu medycznego – przypomina Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

21:32

W ciągu doby od godz. 14 w sobotę w szpitalach we Francji zmarło 35 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba zmarłych pacjentów wynosi w tym kraju 18022 – wynika z danych francuskiej agencji zdrowia publicznego (SPF). Wcześniej w codziennym komunikacie o stanie epidemicznym kraju resort zdrowia nie zawarł informacji o zgonach na COVID-19 dodając, że dane zostaną przekazane w poniedziałek. Według SPF, w ciągu doby we Francji potwierdzono koronawirusa u kolejnych 115 osób, a od początku epidemii u prawie 145 tys. Ministerstwo zdrowia przekazało, że 1655 osób zakażonych znajduje się na oddziałach intensywnej opieki.

21:08

Rozpoczęło się stopniowe znoszenie ograniczeń w działalności uczelni, podmiotów prowadzących kształcenie doktorantów i instytutów Polskiej Akademii Nauk wprowadzonych w związku z pandemią. 25 maja wejdą w życie rozporządzenia modyfikujące ograniczenia w działalności ww. podmiotów – informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

20:50

W RPA większość sektorów gospodarki zostanie odmrożona 1 czerwca – zapowiedział w orędziu prezydent Cyril Ramaphosa. Granice kraju pozostaną zamknięte, a loty, za wyjątkiem przewozu towarów, wstrzymane. Część szkół zostanie otwarta, a wszystkie uczelnie publiczne mają wdrożyć nauczanie zdalne.

20:29

W ciągu ostatniego tygodnia w 11 województwach potwierdzono mniej niż 50 przypadków zakażeń koronawirusem – wynika z danych resortu zdrowia. W województwie śląskim potwierdzono prawie 411 razy tyle przypadków koronawirusa co w woj. podkarpackim.

19:55

W ciągu doby w Chile odnotowano 5,7-proc. wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem – wynika z danych miejscowego resortu zdrowia. W kraju potwierdzono 69,1 tys. przypadków SARS-CoV-2. Liczba ofiar epidemii w Chile wzrosła od soboty o 45 i wynosi 718.

19:27

Na codziennej konferencji prasowej brytyjskiego rządu w sprawie epidemii wystąpił premier Boris Johnson, który odniósł się do zarzutów, że jego główny doradca Dominic Cummings złamał ograniczenia dotyczące przemieszczania się narzucone przez władze z powodu epidemii. Media zarzuciły Cummingsowi, że wraz z dzieckiem i żoną, która mogła być zakażona SARS-CoV-2, pokonał ponad 400 km i udał się z Londynu do Durham, być może więcej niż raz. Johnson zapewnił, że jego doradca wybrał się w podróż, by zapewnić swemu dziecku opiekę rodziny. – Uważam, że pod każdym względem (Cummings) zachował się odpowiedzialnie i zgodnie z prawem – stwierdził brytyjski premier dodając, że odbył ze swym doradcą długą rozmowę. Według Johnsona, Cummings zachował się „zgodnie z instynktem każdego ojca”. Opozycja domaga się rezygnacji doradcy szefa rządu.

AFP

19:05

Część uczniów w Wielkiej Brytanii będzie mogła wrócić do klas od 1 czerwca – ogłosił premier Boris Johnson zastrzegając, że nie w przypadku wszystkich szkół podstawowych wznowienie działalności będzie możliwe. Johnson przyznał, iż rząd ma świadomość, że zachowanie zasad dystansu społecznego w placówkach edukacyjnych, szczególnie w przypadku najmłodszych uczniów, może nie być możliwe. Szkoły średnie mają być otwierane od 15 czerwca.

AFP PHOTO / 10 DOWNING STREET / Andrew Parsons

18:50

W Wielkiej Brytanii po przeprowadzeniu 3,4 mln testów zakażenie koronawirusem stwierdzono u 259,5 tys. osób. 36 793 osoby zakażone zmarły – podał brytyjski resort zdrowia. Według tego źródła, w ciągu doby potwierdzono 2409 nowych przypadków SARS-CoV-2 i odnotowano śmierć 118 osób.

18:30

W ciągu doby koronawirusa wykryto u 531 kolejnych osób, od początku epidemii zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u niespełna 230 tys. – podała włoska Obrona Cywilna. Liczba ofiar COVID-19 we Włoszech wzrosła od soboty o 50 i wynosi 32 785. Za ozdrowiałych uznano ponad 140 tys. zakażonych (dobowy wzrost wyniósł 1,6 tys.). W szpitalach pozostaje 8,6 tys. pacjentów, z czego 553 na oddziałach intensywnej terapii.

18:20

W ciągu doby liczba ofiar COVID-19 w Hiszpanii wzrosła o 70 i wynosi 28 752 – podało miejscowe ministerstwo zdrowia. Od soboty zakażenie SARS-CoV-2 wykryto o kolejnych 246 osób. Łącznie w Hiszpanii zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 235 tys. ludzi.

18:07

17:58

17:45

W województwie śląskim stwierdzono 6982 przypadki koronawirusa – to 32,7 proc. wszystkich wykrytych zakażeń w Polsce.

17:35

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 21 326. Od początku epidemii w naszym kraju zmarło 996 osób zakażonych SARS-CoV-2.

17:31

17:12

16:51

W ciągu doby w szpitalach w Anglii zmarło 147 osób zakażonych koronawirusem, od początku epidemii – 25 691 – podało NHS England. Z kolei w Szkocji liczba ofiar COVID-19 wzrosła od soboty o 9 i wynosi 2270 – przekazały władze.

16:38

Okres obowiązywania ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem został przedłużony do 7 czerwca – ogłosił prezydent Argentyny Alberto Fernandez. Polityk dodał, że choć dane z części regionów kraju są optymistyczne, walka z epidemią nie została zakończona. Restrykcje złagodzone przed dwoma tygodniami mają być nadal luzowane tam, gdzie sytuacja epidemiczna na to pozwoli. W Argentynie potwierdzono ponad 11,3 tys. przypadków SARS-CoV-2, a 445 osoby zakażone zmarły.

16:05

Przywódcy państw G7 spotkają się prawdopodobnie osobiście na szczycie w Waszyngtonie. Spotkanie planowane wcześniej na połowę czerwca odbędzie się prawdopodobnie pod koniec przyszłego miesiąca – wynika ze słów amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. W rozmowie z CBS Robert O’Brien powiedział, że światowi przywódcy z entuzjazmem odpowiedzieli na wysłane przez prezydenta Donalda Trumpa zaproszenia.

15:50

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, w porozumieniu z pracownikami i biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jak to wygląda w czasie epidemii? Kiedy pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody na urlop wypoczynkowy?

15:35

Stany Zjednoczone prawdopodobnie podejmą decyzję o wprowadzeniu ograniczeń w podróżowaniu do Brazylii – powiedział w CBS amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien dodając, że Biały Dom ma nadzieję, iż restrykcje będą tymczasowe. Z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa wynika, że z ponad 347 tys. przypadków zakażenia koronawirusem Brazylia jest drugim najbardziej dotkniętym pandemią krajem na świecie. Najwięcej zakażeń (1,6 mln) wykryto w USA.

15:00

Produkcja w kopalni AngloGold Ashanti’s Mponeng w Republice Południowej Afryki została wstrzymana do odwołania po tym, jak 53 pracowników uzyskało dodatni wynik testu na koronawirusa. Kopalnia, najgłębsza na świecie, wznowiła działalność 22 kwietnia po całkowitym zamknięciu podczas ogólnokrajowego „lockdownu”. Działała ostatnio z 50-procentową wydajnością.

14:48

Jedyna potwierdzona informacja, to krajowe rejsy LOT-u od 1 czerwca. I kolejna, że ruch lotniczy ma być odmrażany stopniowo. A także i to, że Polska podejdzie do wznowienia latania bardziej restrykcyjnie, niż inne kraje Europy.

14:21

Filipiński departament zdrowia ostrzegł społeczeństwo przed wpisami w mediach społecznościowych, twierdzących, że lek antywirusowy, opracowany przez filipińskiego lekarza, może leczyć lub chronić ludzi przed koronawirusem. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała natomiast nakaz zaprzestania stosowania szczepionki przeciwwirusowej Fabunan. „Departament będzie nadal informował naszych pracowników o wszelkich udowodnionych naukowo osiągnięciach w naszej walce z Covid-19” – zapewniono w komunikacie.

14:07

Szwajcarska policja rozproszyła sobotnie protesty przeciwko obostrzeniom, związanym z epidemią koronawirusa, ale „najlepszym policjantem” okazała się pogoda. Wydarzenia zostały zorganizowane w Zurychu i Bernie, mniejsze wiece także w Bazylei i Winterthur.

13:32

Na Węgrzech liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 3741 – o 28 w ciągu ostatniej doby. Zmarło 486 chorych na Covid-19, w tym 4 kolejnych pacjentów od soboty. Wykonano ponad 152 tys. testów.

13:30

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 16,5 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie, od początku epidemii, przebadano już ponad 700 tys. osób.

13:15

Dominic Cummings, doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, przyłapany na wyjeździe 400 km od domu, mimo wprowadzonych ograniczeń, nie zrezygnuje ze stanowiska – powiedział w niedzielę minister transportu Grant Shapps. Do dymisji wzywa go nie tylko opozycja, ale także część polityków Partii Konserwatywnej.

AFP

13:11

Daniel Koch, szef Wydziału Chorób Zakaźnych szwajcarskiego Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego, powiedział, że władze martwią o drugą falę zakażeń koronawirusem, która może nadejść zimą. – Dlatego będziemy musieli przetestować znacznie więcej osób – zapowiedział.

12:47

Lauda, tani austriacki przewoźnik należący do Ryanaira poinformował o zamknięciu 29 maja swej głównej bazy w Wiedniu, bo nie doszedł ze związkami do porozumienia o nowej umowie o warunkach pracy. Pracę straci ponad 300 osób.

12:26

Wczoraj na Placu Defilad w Warszawie miał miejsce strajk przedsiębiorców. Policja poinformowała, że wydarzenie było obserwowane przez pełnomocników do spraw ochrony praw człowieka Komendantów Stołecznego i Głównego Policji, którzy współpracują miedzy innymi z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w zakresie oceny prawidłowości naszego działania. Adam Bodnar zaprzeczył: „wczoraj nie współpracowaliśmy”.

12:08

Rząd Wielkiej Brytanii zamierza trzymać się planu ponownego otwarcia szkół podstawowych dla niektórych uczniów od 1 czerwca, powiedział minister transportu Grant Shapps. – Z pewnością taka jest intencja – mówił w Sky News. Sprzeciw wobec planu gabinetu wyraża część nauczycieli i związki zawodowe.

11:46

Chiny są „otwarte” na współpracę międzynarodową w celu ustalenia źródła koronawirusa – zadeklarował minister spraw zagranicznych tego kraju. Ale takie dochodzenie musi być „wolne od ingerencji politycznej” – powiedział Wang Yi na konferencji prasowej. Skrytykował przy tym polityków amerykańskich, zarzucając im „fabrykowanie plotek” dotyczących pochodzenia wirusa SARS-CoV-2 oraz „piętnowanie Chin”. Zadeklarował też wsparcie dla szefa Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Ghebreyesusa, dodając, że „przyzwoite” państwa będą współpracować z tym organem.

11:28

Indyjskie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Rodzinnej poinformowało o 6767 nowych przypadków koronawirusa, potwierdzonych w ciągu ostatniej doby. To największy wzrost liczby zakażonych od początku epidemii. Łącznie w Indiach zanotowano dotąd 131 868 zakażeń. Zmarło 3867 chorych na Covid-19, w tym 147 w ciągu ostatniej doby.

Niedziela jest trzecim z rzędu dniem, w którym Indie odnotowały ponad 6 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

11:21

11:04

Przesyłkę pocztową uznaje się obecnie za doręczoną tylko wtedy, gdy adresat ją odbierze. Nieodebrane oświadczenie pracodawcy wywoła skutek najwcześniej po 14 dniach od odwołania stanu epidemii.

10:50

Wyzdrowiała 107-letnia Iranka, zakażona koronawirusem – poinformowała półoficjalna irańska agencja informacyjna Fars. Saltanat Akbari została przyjęta do szpitala w mieście Arak. Została zwolniona ze szpitala po „spędzeniu czasu” w izolacji – napisano, nie podając, jak długo była hospitalizowana. „Pokonała wirusa przy pomocy lekarzy i pielęgniarek w szpitalu” – napisała agencja.

10:42

153 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby w Rosji z powodu COVID-19. To najtragiczniejszy dzień od początku epidemii koronawirusa.

10:19

W województwie lubuskim, jako ostatnim, potwierdzono ponad sto zakażeń koronawirusem. Nadal nie zanotowano tam żadnej ofiary śmiertelnej.

10:05

9:32

Policja w Hongkongu użyła m.in. gazu łzawiącego aby rozproszyć tysiące protestujących w niedzielę przeciwko planowi Pekinu w sprawie zmiany przepisów dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Był to największy protest od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

AFP

9:04

8:50

Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, pracodawcy mają wiele uprawnień związanych z monitorowaniem zdrowia pracowników. Nie mogą jednak sami przeprowadzać im testów przesiewowych.

8:22

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają tempo odmrażania polskiej gospodarki przez rząd. 35 procent uważa, że tempo odmrażania gospodarki jest odpowiednie. Zdaniem 32,4 proc. rząd zbyt wolno odmraża gospodarkę.

8:13

7:53

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 7558 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1524 jednostki sprzętu – zapowiada minister obrony narodowej.

7:46

Chiny poinformowały w niedzielę o potwierdzeniu trzech nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, po pierwszym dniu od początku epidemii bez żadnego bez żadnych nowych zakażeń – poinformowała Narodowa Komisja Zdrowia (NHC).

7:38

„Pokonaj koronakróla” – takie spoty emituje dziś afgańska telewizja, w dzień Święta Przerwania Postu, Id al-Fitr.

7:30

7:17

Antonow An-225 znów wiezie środki do walki z koronawirusem. Tym razem leci do Montrealu, z przystankiem na Alasce.

7:01

Pierwsza strona niedzielnego wydania „New York Times” poświęcona jest ofiarom Covid-19. „Tysiąc osób tutaj to zaledwie 1 procent ofiar w Stanach Zjednoczonych”.

6:11

6:10

W wyniku COVID-19 w Polsce zmarły 993 osoby.

6:05

W Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 20931 osób.

6:00

Na całym świecie koronawirusem zakaziły się 5311089 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarły 342104 osoby. Za wyleczone uznaje się 2112198 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1622670 osób, w Brazylii – 347398, w Rosji – 335882, w Wielkiej Brytanii – 258504, w Hiszpanii – 235290, we Włoszech – 229327, we Francji – 182036, w Niemczech – 179986, w Turcji – 155686, w Iranie – 133521, w Indiach – 131423, w Peru – 115754, w Kanadzie – 85151, w Chinach – 82974, w Arabii Saudyjskiej – 70161, w Meksyku – 65856, w Chile – 65393, w Belgii – 56810, w Pakistanie – 52437, w Holandii – 45265, w Katarze – 42213, w Ekwadorze – 36258, na Białorusi – 35244, w Szwecji – 33188, w Bangladeszu – 32078, w Singapurze – 31068, w Szwajcarii – 30725, w Portugalii – 30471, w ZEA – 28704, w Irlandii – 24582.

W wyniku COVID-19 w USA zmarło 97087 osób, w Wielkiej Brytanii – 36757, we Włoszech – 32735, w Hiszpanii – 28678, we Francji – 28218, w Brazylii – 22013, w Belgii – 9237, w Niemczech – 8261, w Iranie – 7359, w Meksyku – 7179, w Kanadzie – 6466, w Holandii – 5830, w Chinach – 4634, w Turcji – 4308, w Szwecji – 3992, w Indiach – 3868, w Rosji – 3388, w Peru – 3373, w Ekwadorze – 3096, w Szwajcarii – 1905, w Irlandii – 1604.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA