fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Hotele: na zmianach skorzystają hotelarze i konsumenci

123RF
W lepszych hotelach recepcja ma być czynna całą dobę, a nowo budowane pensjonaty każdy pokój wyposażą w łazienkę.

Przy otwarciu obiektu hotelarskiego nie trzeba będzie już uzyskać opinii komendanta straży pożarnej o spełnianiu wymogów przeciwpożarowych. Wystarczy opinia specjalisty ochrony przeciwpożarowej, czyli osoby niezatrudnionej w straży, ale mającej odpowiednie kwalifikacje. Zmaleją też wymagania co do wyposażenia. Zmiany przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie obiektów hotelarskich, która zacznie obowiązywać w sobotę.

Nie zmniejszy się jednak bezpieczeństwo gości hotelowych, bo przy odbiorze i tak będzie obecny przedstawiciel straży pożarnej.

Złagodzone zostaną też minimalne wymagania co do wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług. Na przykład hotele cztero- i pięciogwiazdkowe nie będą już musiały posiadać kwiaciarni. Ponadto nawet w najlepszych pensjonatach room service nie będzie musiał być czynny całą dobę, a jedynie 18 godzin.

– To dobra zmiana. Goście i tak nie korzystali przez całą dobę z room servisu, a u przedsiębiorców wymóg ten generował koszty – mówi Anna Kowalska, przewodnicząca Stowarzyszenia Hotelarzy i Restauratorów Niezależnych.

Są też pewne utrudnienia. W nowych pensjonatach i motelach wszystkie pokoje mają posiadać pełny węzeł sanitarny. Obecnie wystarczy, że połowa pokoi w pensjonacie trzygwiazdkowym i co czwarty w dwugwiazdkowym ma łazienkę. Obiekty, które przeszły już kategoryzację, po wejściu w życie rozporządzenia nie utracą gwiazdek.

Z kolei w hotelach i motelach powyżej trzech gwiazdek recepcja będzie musiała być czynna całą dobę.

– Dobrze, że równamy w górę, ale przedsiębiorcy i tak najczęściej starają się zapewnić swoim gościom warunki lepsze niż te, których wymagają przepisy – mówi Anna Kowalska.

Nie odstajemy od średniej europejskiej.

– Gwiazdka gwiazdce nierówna. Nie ma unijnych wymogów w tym zakresie. Na tle Europy nasze obiekty hotelarskie wypadają jednak bardzo dobrze. Np. pokoje w trzygwiazdgowych polskich hotelach są dużo większe niż we francuskich – mówi prof. Hanna Zawistowska z Katedry Turystyki SGH.

Zmienią się też wymagania dotyczące kempingów. Każdy, niezależnie od kategorii, będzie musiał zapewnić dostęp do ciepłej bieżącej wody. Te jednogwiazdkowe – tylko dwa razy dziennie. Dwugwiazdkowe – trzy razy dziennie, a wyższej kategorii – całą dobę. Tylko na polu biwakowym nie weźmiemy ciepłego prysznica. Jest też inna zmiana – stanowisk na kempingach nie trzeba będzie już oddzielać zielenią.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra sportu i turystyki z 29 września 2015 r., DzU z 15 października 2015 r., poz. 1626

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA