fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Były premier Izraela Ehud Barak: Zmierzamy do apartheidu

www.sxc.hu
Były premier Izraela Ehud Barak ostrzegł, że pod rządami Benjamina Netanjahu kraj "ześlizguje się w kierunku apartheidu".

Barak stwierdził, że Izrael stoi obecnie przed wyborem.

Jego zdaniem, jeśli rozwiązaniem kryzysu izraelsko-palestyńskiego będzie scenariusz jednego państwa, w którym żyje osiem milionów Żydów i pięć milionów Palestyńczyków, wówczas kraj będzie "albo nieżydowski, albo niedemokratyczny".

Barak ocenił, że scenariusz jednego państwa, w którym Palestyńczycy będą mieli autonomię doprowadzi do tego, że Izrael stanie się krajem dwunarodowym lub będzie się znajdował w stanie permanentnej wojny domowej.

74-letni polityk, który w 2013 roku przeszedł na polityczną emeryturę ocenił też, że polityka obecnego rządu Izraela, który - jego zdaniem - wykorzystuje żydowskich osadników w celu storpedowania rozwiązania dwupaństwowego, doprowadzi kraj do apartheidu.

- Dlatego musimy to zmienić - dodał nawołując obecny rząd do korekty polityki ws. osiedli żydowskich na terenach zamieszkałych przez Palestyńczyków.

Netanjahu konsekwentnie odpiera krytykę Baraka, który - jego zdaniem - "krytykuje go raz w miesiącu, by pozostać "kimś ważnym".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA