fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael: 12-letnia Palestynka wypuszczona z więzienia

AFP
Izraelskie władze wypuściły 24 kwietnia z więzienia 12-letnią Palestynkę. Dima al-Wawi była najmłodszą kobietą, która kiedykolwiek trafiła do izraelskiego więzienia.

12-latka została skazana w lutym za nielegalne posiadanie noża, a także gotowość do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na terenie Izraela. Na wolność wyszła dwa miesiące przed końcem wyroku. Jej rodzice musieli zapłacić grzywnę w wysokości 8 tysięcy nowych izraelskich szekli (nieco ponad 6 tys. złotych).

Dziewczyna została aresztowana niedaleko osiedla żydowskiego Karmei Zur. Podczas przesłuchania przyznała, że zamierzała zaatakować nożem jednego z mieszkających tam Żydów.

Tylko w lutym 2016 roku do izraelskich więzień i aresztów trafiło 438 niepełnoletnich Palestyńczyków. W Izraelu nie wolno skazywać na więzienie osób poniżej 14. roku życia - prawo przewiduje jednak wyjątek dla Palestyńczyków, którzy mogą być skazywani przez sądy wojskowe na więzienie po ukończeniu 12 lat.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Palestyńczycy zamordowali 28 Żydów, w tym dwóch obywateli USA. W tym samym czasie izraelskie siły bezpieczeństwa zabiły 191 Palestyńczyków. Ponad połowa z 228 ataków z użyciem noży na Żydów, do jakich doszło od października 2015 roku w Izraelu, zostało przeprowadzonych przez osoby, które nie skończyły 21 lat. 10 proc. napastników miało mniej niż 16 lat - wynika z danych izraelskiego wywiadu wojskowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA