fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Irańczycy uwolnili tankowiec Stena Impero

stock.adobe.com
Pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero wypłynął z portu Bandar Abbas.

Wypłynięcie statku potwierdził jego właściciel, firma Stena Bulk.

Z danych portalu Refinitiv monitorującego ruch statków wynika, że tankowiec płynie do Port Rashid w Dubaju.

Stena Impero została zatrzymana przez Strażników Rewolucji 19 lipca w cieśninie Ormuz.

W środę Iran, który wcześniej uwolnił 7 z 23 członków załogi, ogłosił, że nakaz zatrzymania jednostki został zniesiony, ale dochodzenie w jej sprawie jest w toku.

Do zatrzymania statku doszło w momencie eskalacji napięć na linii Waszyngton-Teheran po ataku na instalacje naftowe firmy Aramco w Arabii Saudyjskiej. W wyniku ataku z 14 sierpnia ucierpiały produkcja i eksport saudyjskiej ropy, a ceny tego surowca na światowych rynkach wzrosły.

Odpowiedzialność za atak wziął na siebie rebeliancki ruch Huti z Jemenu, walczący w wojnie domowej z koalicją pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

Według przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, atak nie został przeprowadzony z Jemenu, lecz przez Iran i z terytorium tego kraju. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Iran o "bezprecedensowy atak na globalne dostawy energii". Prezydent Donald Trump, nie wskazując winnych, zagroził sprawcom ataku odwetem.

Iran zdecydowanie odrzucił oskarżenia amerykańskiego sekretarza stanu, zarzucając USA "wielkie oszustwo". Z kolei gen. Amir Ali Hadżizadeh, dowódca lotnictwa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegł, że Iran jest gotów na "pełnoprawną" wojnę.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA