fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Jarosław Gowin: Wszyscy powinni stanąć murem za Morawieckim

Jarosław Gowin
- Sugerowanie, że Morawiecki powinien z jakichkolwiek słów się wycofywać, czy przepraszać, uważam za niewłaściwe. Sens tej wypowiedzi był jasny: jedynymi sprawcami Holokaustu byli Niemcy, którzy mieli swoich pomocników wśród wielu narodów, zarówno podbitej Europy, jak i tych krajów, które z nimi kolaborowały - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wicepremier wypowiedział się na temat relacji i kryzysu pomiędzy Polską a Izraelem. - Powinniśmy zachować spokój i poczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Po drugie powinniśmy konsekwentnie tłumaczyć naszym – izraelskim, szerzej żydowskim - partnerom motywy, dla których wprowadziliśmy tę ustawę. Nie ukrywam, że sytuacje uważam za skomplikowaną, ale w tej chwili obowiązkiem nas wszystkich – nie tylko przedstawicieli rządu, ale wszystkich Polaków - jest stanięcie murem za premierem Morawieckim – powiedział.

- Sugerowanie, że Morawiecki powinien z jakichkolwiek słów się wycofywać, czy przepraszać, uważam za niewłaściwe. Sens tej wypowiedzi był jasny: jedynymi sprawcami Holokaustu byli Niemcy, którzy mieli swoich pomocników wśród wielu narodów, zarówno podbitej Europy, jak i tych krajów, które z nimi kolaborowały – dodał.

Gowin wypowiedział się również na temat strategii polskiego rządu i prowadzenia polityki historycznej. Wyraził opinie na temat kontrowersyjnych głosów o rzekomym udziale Polaków w Holokauście. - Nigdy nie pozwolimy na to, żeby z tych pojedynczych faktów budować teorię o udziale ogółu Polaków w Holokauście – stwierdził.

Polityk ocenił także ustawę o IPN. - Jesteśmy na samym początku działań związanych z tą ustawą i kolejnych kroków, które nasz rząd przygotuje. (...) Przygotujemy cały pakiet dalekosiężnych działań obliczonych na to, żeby ochronić dobre imię Polski i dobre imię naszych przodków – dodał.

- W sensie formalnym ta ustawa będzie obowiązywać, natomiast prawo zawsze jest stosowane przez odpowiednie instytucje w sposób rozumny. Jestem przekonany, że prokuratorzy będą uwzględniać te wątpliwości, które pojawiły się w interpretacji jednego przepisu. Nie spodziewałbym się tutaj żadnych wydarzeń, które mogłyby pogorszyć stosunki polsko-izraelskie – podkreślił.

W dalszej części rozmowy Jarosław Gowin wypowiedział się na temat ustawy o szkolnictwie wyższym oraz o tak zwanej Konstytucji Dla Nauki. - Dzisiaj kieruje gotowy projekt ustawy pod obrady rządu - mówiąc ściślej - do Komitetu Stałego. Jestem przekonany, że na początku marca projekt zostanie przez rząd przyjęty i trafi do Sejmu. (...) Ta ustawa przeniknięta jest zasadą zrównoważonego rozwoju. Chcemy doprowadzić do powstania kilku uczelni, które będą na światowym poziomie – powiedział.

Redaktor Michał Kolanko spytał Gowina o tzw. dużą ustawę reprywatyzacyjną. - To, że nie uchwaliliśmy po 1989 r. tej ustawy jest moralnym i politycznym wyzwaniem dla polskiego państwa. (...) W tej chwili projekt ustawy został zwrócony przez Kancelarię Premiera do Ministerstwa Sprawiedliwości, które jest jej autorem. Czekamy na poprawioną wersję – dodał.

Minister, pytany czy ustawa może zostać uchwalona w najbliższym czasie, odpowiedział że na pewno jest to skomplikowane, zwłaszcza w momencie napięcia, które zarysowało się pomiędzy Polską a Izraelem. - Jest to trudne (...) ale tematu reprywatyzacji nie można wyrzucać do kosza – zaznaczył.

Pytany o kampanię wyborczą w Warszawie podkreślił, że kandydat na prezydenta stolicy z partii Porozumienie zostanie podany do opinii publicznej w marcu bieżącego roku. Dodał, że Zbigniew Gryglas byłby przygotowany do pełnienia takiego urzędu, ale na razie nie podjęto ostatecznych decyzji w tej sprawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA